Një diamant rus jashtëzakonisht i rrallë rozë-vjollcë është shitur në një ankand në Zvicër për 26.6 milionë dollarë.

Diamanti 14,8 karat, i quajtur “Shpirti i Trëndafilit”, është më i madhi në llojin e tij që ka dalë në ankand, pasi 99% e të gjithë diamanteve rozë janë nën 10 karat, transmeton rtv21.tv.

Madhësia e tij, së bashku me ngjyrën dhe strukturën e brendshme, ndihmuan në tërheqjen e çmimit të lartë në Sotheby’s në Gjenevë.

Emri i ofertuesit fitues nuk është bërë i ditur publikisht.

Ishte një nga tre gurët në një koleksion nga kompania ruse e minierave Alrosa, të gjithë u emëruan sipas balerinëve të famshëm rusë.

“Shpirti i Trëndafilit” u pre nga një diamant i përafërt zbuluar në Rusi në 2017. Diamanti i përafërt u quajt Nijinsky, për nder të balerinit dhe koreografit ruso-polak.

Rekordi aktual i çmimit për një diamant rozë mbahet nga “CTF Pink Star”. Guri me 59 karat që u shit në ankand për 71 milionë dollarë në Sotheby’s në Hong Kong në prill të vitit 2017./21Media