Zjarret kanë djegur një numër rekord hektarësh në Kaliforni, ndërsa zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me disa flakë të mëdha në të gjithë shtetin.

Departamenti shtetëror i pyjeve dhe mbrojtjes nga zjarri, thotë se më shumë se dy milionë hektarë janë djegur, transmeton rtv21.tv.

Sipas zyrtarëve, një zjarr i cili ka djegur mbi 7,000 hektarë, u fillua nga një ndej familjare.

Kalifornia aktualisht po përjeton një valë rekord të nxehtësisë. Qarku i Los Anxhelosit raportoi të dielën temperaturën më të lartë ndonjëherë prej 49.4 gradë Celsius. Megjithëse temperaturat pritet të ulen nga e marta e tutje mund të sjellin erëra të forta të cilat mund të përhapin flakët.

Më shumë se 14,000 zjarrfikës vazhdojnë të luftojnë me 24 zjarre në të gjithë shtetin./21Media