Disa mënyra për t’i hequr qafe milingonat nga shtëpia

Ne të gjithë kemi pasur një problem me milingona të mërzitshme të paktën një herë. Sapo hyjnë në shtëpi dhe shumohen, na duket se nuk ka sesi t’i përballojmë.

Dhe sa mërziteni kur lini kokrra të ëmbla kudo në kuzhinë! Për gjysmë ore, ai vend mbulohet plotësisht me milingona. Ju provoni gjithçka dhe gjithçka, ju thërrisni ekspertët e dezinsektimit. Rezultati – shtëpia u spërkat me kimikate të forta, dhe milingonat janë ende të gjalla, sikur asgjë të mos kishte ndodhur.

Nëse përgatitjet e shtrenjta nuk ju ndihmojnë, përpiquni t’i largoni ato në një mënyrë më natyrale.

Më poshtë gjeni disa këshilla se si ta bëni atë:

Kanellë

Milingonat nuk e pëlqejnë erën e kanellës dhe ikin prej saj. Spërkatni pluhur kanelle në vendet ku shfaqen, si dhe në “rrugën e transitit” të tyre. Kur të kuptojnë se e gjithë shtëpia është e spërkatur me kanellë, do të vrapojnë jashtë.

Uthull

Përzieni uthullën alkoolike me ujë, hidhni gjithçka në një shishe plastike me sprej dhe spërkatni kudo që t’i vini re. Nëse është e nevojshme, përsërisni procedurën për disa ditë, derisa milingonat të zhduken.

Oriz

Spërkatni bollgur (ndoshta oriz ose misër të grirë trashë) në vendet që vizitojnë milingonat. Kur një milingonë ha një kokërr, ajo do të fryhet dhe do të ngordhë.

Limon

Ashtu si uthulla, limoni është shumë i bezdisshëm për milingonat. E përziejmë me ujë dhe e spërkasim në “vendet e grumbullimit” kryesore të milingonave.

Back to top button