Princi Harry dhe Meghan Markle gjetën një mënyrë të veçantë për të shënuar ditëlindjen e 36-të të Dukës së Sussex të martën.

Çifti zgjodhi të bënte një donacion personal për CAMFED, një organizatë jofitimprurëse që punon për të zhdukur varfërinë afrikane përmes arsimimit dhe fuqizimit të vajzave, sipas një zëdhënësi të Sussexes. Ka pasur një fushatë të vazhdueshme në internet për të mbledhur para për organizatën si një mënyrë për të nderuar ditëlindjet e Meghan dhe Harry këtë vit.

Ndërsa fushata u mbyll të martën, arriti gjithsej 129,000 dollarë. Duka dhe Dukesha e Sussex donin të falënderonin të gjithë ata që dhuruan dhe për të treguar mbështetjen e tyre për organizatën, ata dhuruan edhe 130,000 dollarë të tjerë, përcjell portali rtv21.tv

Së bashku me kontributin e tyre, çifti ndau një mesazh, duke thënë: “ Nuk ka mënyrë më të mirë për të festuar atë që ka vërtet rëndësi. Faleminderit të gjithëve që dhuruan, Harry dhe Meghan. ”

Duka dhe Dukesha e Sussex kanë mbështetur Fushatën për Edukimin e Grave (CAMFED) në vitet e fundit përmes punës së tyre zyrtare. Harry me organizatën vizitoi Zambia në vitin 2018 dhe Meghan mori pjesë në një diskutim panel së bashku me drejtoreshën ekzekutive të CAMFED, Angie Murimirwa, për Ditën Ndërkombëtare të Grave në 2019.

“[Meghan] është një mbështetëse e kahershme për të drejtat e grave, për barazi dhe për mundësi të barabarta, dhe është vërtet emocionuese që ajo po e bën këtë së bashku me gratë e tjera që janë në hapësirën e arsimit në Ditën Ndërkombëtare të Gruas,” i tha Murimirwa PEOPLE në atë kohë.

Përveç dhurimit të tyre domethënës, Harry po bëri “disa festime ditëlindjeje në heshtje me familjen” në Santa Barbara, thotë një burim i afërt me Dukën e Sussex.
Ai gjithashtu pritet të realizojë një bisedë me telefon ose me video me familjen e tij, duke përfshirë babanë e tij Princin Charles, dhe vëllain Princin William.

Dhe nuk ka dyshim që Meghan ka plane të tjera në pritje të princit. Ajo ka një histori të planifikimit të surprizave romantike për burrin e saj. Për 35 vjetorin e lindjes së

Harryt vitin e kaluar, ajo rikrijoi udhëtimin që ata bënë në Afrikë kur filluan të takoheshin për herë të parë në 2016./21Media