Komuna e Drenasit nga sot është futur në zonën me rrezik të lartë të infeksionit me Covid-19.

Lidhur me këtë ka reaguar kryetari i kësaj komune, Ramiz Lladrovci. Ai u ka bërë apel qytetarëve që të kenë kujdes.                                                                                                 .

“Nga sot, komuna jonë i takon komunave me rrezik të lartë të infeksionit!

Ministri i Shëndetësisë, z. Armend Zemaj, ka nënshkruar vendimin që komuna e Drenasit, të kalojë nga kategoria e rrezikut mesatar, në kategorinë e komunave me rrezik të lartë.

Ky vendim vije pas vlerësimit dhe rekomandimit të IKShPK, në pajtim me rastet e infektimeve me virusin Covid 19, për 100 mijë banorë.

Qytetarë të nderuar,

Virusi vdekjeprurës është më i pranishëm këtë javë në komunën tonë se sa javët e mëparshme.

Andaj, kërkoj nga ju të respektoni plotësisht masat anti Covid, si dhe zbatoni vendimin për kufizimet e lëvizjes nga ora 19:00 deri në ora 5:00, me përjashtim të kategorive të përcaktuara në vendim.”, ka shkruar ndër tjerash Lladrovci në Facebook.

Sot në një konferencë për media u bënë të ditura ndryshimet në kategorizimin e komunave, të cilat do të vlejnë nga sot (04 dhjetor) deri më (11 dhjetor 2020). Siç u informua nga ministria e shëndetësisë, në zonën e kuqe me mbi 150 të infektuar brenda javës në 100.000 banorë janë 21 komuna: Prishtina, Fushë -Kosova, Graçanica, Gjakova, Zveqani, Zubin Potoku, Obiliqi, Mitrovica e Jugut, Mitrovica e Veriut, Leposaviqi, Lipjani, Kamenica, Drenasi, Kllokoti, Vitia, Podujeva, Peja, Vushtrria, Shtimja, Ferizaj, Gjilani. Në zonën e kuqe, kufizimi i lëvizjes është nga ora 19:00-05:00./21Media