Këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa është në garë për për çmimin “Mercury Prize” të vitit 2020.

Për këtë çmim, Dua garon bashkë me emra të njohur si Stormyz, Laura Marling dhe Michael Kiwanuka. Ky çmimi vlerëson albumin më të mirë të vitit në Mbretërinë e Bashkuar.

Lista me albumet e nominuara për çmimin “Mercury Prize 2020”:

Anna Meredith – Fibs
Charli XCX – How I’m Feeling Now
Dua Lipa – Future Nostalgia
Georgia – Seeking Thrills
Kano – Hoodies All Summer
Lanterns on the Lake – Spook the Herd
Laura Marling – Song for Our Daughter
Michael Kiwanuka – Kiwanuka
Moses Boyd – Dark Matter
Porridge Radio – Every Bad
Sports Team – Deep Down Happy
Stormzy – Heavy is the Head

Thekosjmë se, Dua bëhet artistja e parë shqiptare cila është nominuar për albumin e saj të vlerësuar dhe të renditur në vendin e parë për javë me rresht në Mbretërinë e Bashkuar, “Future Nostalgia”.

Në lidhje me këtë Dua është shpehur se ndihet e nderuar që është pjesë e kësaj gare.

 

View this post on Instagram

 

I’m so honoured #FutureNostalgia has been shortlisted for a @MercuryPrize!!!! 💖 #HyundaiMercuryPrize (brb crying!!!!!)

A post shared by DUA LIPA (@dualipa) on

“Future Nostalgia”, është albumi i dytë në karrierën e Duas, i cili ka 11 këngë të frymëzuara nga stili i muzikës në vitet 80′ dhe 90′./21Media