Dua Lipa ka dhënë një intervistë për revistën “Elle” ku ka folur edhe njëherë për Kosovën dhe shpërnguljen e saj në Londër.

Dua Lipa u rrit në Londër, vajza e prindërve kosovarë-shqiptarë që ishin larguar nga Kosova për t’u shpërngulur në Londër gjatë luftërave ballkanike të fillimit të viteve 1990. , shkruan “Elle”

Me të mbërritur në Londër prindërit e Duas punuan në bare dhe restorante ndërsa ndiqnin universitetin, përcjell portali rtv21.tv

Kur Lipa ishte 11 vjeç, familja u kthye në Kosovë. “Kur zhvendoseni nga një vend në tjetrin, ju jeni gjithmonë vajza e re, duke provuar të bëni miq në pika të ndryshme të jetës tuaj,” thotë ajo.

“Mund të jetë e vështirë, por bëra miq të shkëlqyeshëm në të dyja vendet. Unë pashë Metod Man dhe Redman kur isha 13 vjeç.”,  thotë ajo.

Në moshën 15 vjeç, Lipa i bindi prindërit e saj që ta linin të kthehej në Londër për të jetuar me një mik të familjes. “Unë nuk mund të bëja muzikë ashtu siç dëshiroja në Kosovë.”, thotë ajo.

“Ndoshta gjërat do të kishin qenë të ndryshe nëse shërbimet e transmetimit do të ishin aq të spikatura sa tani, por, për mua, Londra ishte gjithmonë një shtëpi, dhe unë e gjeta bazën time shumë shpejt”.”, shtoi Dua.

Ajo u bë një e rregullt në Koko, vendi i muzikës ikonike në Camden . “Pashë kaq shumë artistë atje”, thotë ajo.

Prindërit e Lipës,  motra e vëllai  përfundimisht iu bashkuan asaj në Londër, por familja bën udhëtime të rregullta në Kosovë, shkruan “Elle”.

Ata gjithashtu drejtojnë “Sunny Hill”. Dua dhe babai i saj Dukagjini, i cili është pjesë e grupit kosovar “Oda”, organizojnë një festival vjetor muzikor, të quajtur edhe “Sunny Hill” në Prishtinë. “Të dy vendet janë pjesë e imja.” , thotë  Dua Lipa. /21Media