"Të gjithë meritojnë trajtim të barabartë si dhe një vend për të jetuar"

“Të gjithë meritojnë trajtim të barabartë si dhe një vend për të jetuar”

Këngëtarja e njohur shqiptare me famë botërore, Dua Lipa ka marrë pjesë në një mision bamirësie së bashku me UNICEF-in në Liban.

Këtë artistja shqiptare e ka bërë të ditur përmes disa imazheve të publikuara në rrjetin social, Instagram ku numëron mbi 28 milionë ndjekës.

Dua Lipa ka thënë që dëshiron të flasë në emër të refugjatëve pasi ndjenë që ka lidhje personale me ta, përcjellë rtv21.tv

Më janë hapur sytë këto tri ditëve të fundit në Liban, ku punova së bashku me UNICEF-in si dhe takova fëmijë refugjatë, të rinj duke u trajnuar si dhe programe për zhvillimin e aftësive. Unë personalisht dua të flasë për refugjatët pasi që ndjejë një lloj lidhje personale me njerëzit që tentojnë të adaptohen në kushte të ndryshme për shkak të konflikteve. Të gjithë meritojnë trajtim të barabartë si dhe një vend për të jetuar. Unë gjithmonë besojë në fëmijë sepse janë e ardhmja jonë dhe duhet të kujdesemi për ta. Ishte një eksperiencë emocionale njashtu edhe shpresë dhënëse pasi që pash këta fëmijë duke qeshur edhe në situata shumë të këqija. I kam përjetuar të gjitha aktivitetet dhe mundësitë e para që UNICEF-i i ka dhënë këtyre njerëzve të rinj që kanë mbetur pa shtëpi nga lufta në Siri dhe është mirë të shohësh që këta fëmijë kanë një komunitet ku ndjehen të sigurte dhe të mbrojtur.”, ka shkruar ajo në mbishkrimin e fotografive.

 

View this post on Instagram

 

I’ve had the most eye opening experience being out in Lebanon for the past 3 days working with @unicef meeting children at the refugee settlements and youth training and skill building programs. I particularly want to speak up for refugees as I feel I have a personal connection to seeing people adapt to any circumstance they were put in because of conflict. No family or child chooses to leave their home. They all have dreams. They all deserve equality and a place to be able to live, learn and reach their full potential. I always believe in children as they are our future and we have to take care of them. It was a heartbreaking and emotional yet hopeful experience after seeing these kids still laugh and smile and make the most of a bad situation. I have experienced all first hand the activities and opportunities UNICEF give to young people who have been left without a home because of the war in Syria and it’s nice to see that these children have a community where they feel safe and protected. @unicef #AChildIsAChild

A post shared by Dua Lipa (@dualipa) on

 

View this post on Instagram

 

I’ve had the most eye opening experience being out in Lebanon for the past 3 days working with @unicef meeting children at the refugee settlements and youth training and skill building programs. I particularly want to speak up for refugees as I feel I have a personal connection to seeing people adapt to any circumstance they were put in because of conflict. No family or child chooses to leave their home. They all have dreams. They all deserve equality and a place to be able to live, learn and reach their full potential. I always believe in children as they are our future and we have to take care of them. It was a heartbreaking and emotional yet hopeful experience after seeing these kids still laugh and smile and make the most of a bad situation. I have experienced all first hand the activities and opportunities UNICEF give to young people who have been left without a home because of the war in Syria and it’s nice to see that these children have a community where they feel safe and protected. @unicef #AChildIsAChild

A post shared by Dua Lipa (@dualipa) on

Në mision bamirësie me UNICEF-in në Kosovë ishte edhe këngëtarja tjetër e njohur me famë botërore, Rita Ora, e cila zhvilloi takime me fëmijë të komuniteteve të ndryshme si dhe u shpreh krenare dhe e lumtur që është nga ky vend.

Sa i përket projekteve muzikore, “Swan Song” është ai i fundit i Dua Lipës që është publikuar më 24 janar dhe që deri më tani numëron mbi 41 milionë klikime në kanalin Youtube. “Swan Song” është kolonë zanore e filmit “Alita: Battle Angel” që është lansuar këtë vit./21Media