Poezi nga shkrimtari i njohur shqiptar

Ismail Kadare është shkrimtar dhe autor këngësh shumë i njohur shqiptar. Ai u lind në qytetin e Gjirokastrës më 28 janar të vitit 1936. Kadare është një nga shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë, disa herë i nominuar për çmimin “Nobel” në letërsi. Ai shquhet për novela, romane, por ka botuar edhe vëllime me poezi dhe sprova./21Media

Duke të pritur ty

Ne oren pese duhet te vijsh
Ja rruga,
Ja shenjat e bardha ku do te kalosh,
Si re te bardha qe notojne mbi asfalt.

Tek xhamia,
Perballe sahatit une rri
Akrepat, si vetulla
Ne fytyren e kohes,

Here te qeshur, here te ngrysur atje lart.
Pas pak do te bjere pese
Tani pellumbat
Rrotull sahatit vertiten, te bardhe, te bardhe.