Nuk ju nevojiten shumë përbërës dhe është lehtë t'i përgatisni

Nuk ju nevojiten shumë përbërës dhe është lehtë t’i përgatisni

Një filxhan kafeje është një fillim perfekt i çdo mëngjesi. Dhe, gjatë gjithë ditës, një filxhan kafe është ekuivalent me 5 minuta relaksim të shijshëm. Në botën e kozmetikës, kafeina është gjithashtu e shkëlqyeshme për stimulimin dhe zgjimin e lëkurës dhe është e mundur ta përfshijmë atë në rutinën tonë themelore të bukurisë që kemi në shtëpi, duke përdorur kafenë që pimë çdo ditë si përbërës kryesor.

Përfitimet e kafesë për lëkurën dhe flokët

Kafeja ka përbërësin kryesor alkaloid, kafeinën. Në kozmetikë, ky element vlerësohet për përfitimet që i jep shëndetit të lëkurës. Nëse shikoni etiketat e produkteve kozmetike që përdorni, do të vini re që kafeina është e pranishme në shumë formula.

Sigurisht, në varësi të llojit të lëkurës dhe zonës që do të trajtohet, kafeina funksionon në mënyra të ndryshme. E mira është që kjo substancë mund të përdoret në gjendjen e saj më natyrale, për të përgatitur kremra, shampona dhe pastrime shtëpiake, pa komponime artificiale, të cilat ndihmojnë për t’i bërë lëkurën dhe flokët tuaj të shëndetshëm dhe me shkëlqim, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv

Maskë për fytyrë

Kafeja është një eksfoliant natyror, i shkëlqyeshëm për heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës. Stimulon prodhimin e kolagjenit dhe vepron si një anti-inflamator. Pas një maskë relaksuese kafeje, lëkura në qafë dhe fytyrë do të jetë e butë, e pastër dhe e lëmuar.

Do t’ju duhet:

1 filxhan kafe  (150 g)
1 gotë sheqer kafe (200 g)
3 lugë vaj ulliri (48 g)
2 lugë gjelle mjaltë (50 g)

Si ta përgatisni:

Përziejini të gjithë elementët në një enë dhe sigurohuni që maskë të mos jetë shumë e trashë.

Aplikoni një shtresë të maskës në të gjithë fytyrën dhe qafën. Derisa veproni ashtu, shfrytëzoni rastin të masazhoni lëkurën. Lëreni të ulet derisa të thahet dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Mbajeni enën të mbyllur fort në frigorifer, në mënyrë që të mund të aplikoni maskën një herë në javë, përcjell rtv21.tv

Shampo

Kafeja përmban veti që e bëjnë atë të shkëlqyeshëm për kujdesin e flokëve dhe kokës. Ai stimulon qarkullimin e gjakut dhe heq qelizat e vdekura të lëkurës, duke parandaluar humbjen e flokëve. Gjithashtu forcon flokët, errëson pak ngjyrën natyrale dhe siguron një aromë të këndshme. Nëse keni ëndërr për flokë të gjatë dhe të shëndetshëm, kjo shampo shtëpi është pikërisht ajo që ju nevojitet.

Do t’ju duhet:

Shampo neutrale
5 lugë kafeje terren
1 gotë ujë

Si ta përgatisni:

Përdorni një shampo që nuk përmban shumë komponentë, më neutralin që keni në banjë. Nxeheni ujin pak, pa e zier atë. Lëreni të ftohet pak dhe përzieni ujin me kafenë në të njëjtën gotë. Me ndihmën e një gypi, derdhni përzierjen në shishen e shampos. Mbulojeni dhe tundeni mirë. Lëreni shampon të ulet për 2 orë para se ta përdorni.

Si ta përdorni:

Aplikoni shampon ashtu si do ta bëni, duke masazhuar kokën në një lëvizje rrethore. Lëreni produktin për 5 minuta. Mund ta përdorni 2 ose 3 herë në javë./21Media