72-vjeçarit iu bllokua fyti gjatë operacionit dhe nuk u zbuluan për tetë ditë

72-vjeçarit iu bllokua fyti gjatë operacionit dhe nuk u zbuluan për tetë ditë

Burri ishte duke bërë një operacion për të larguar një gungë në bark, por ekipi operativ nuk ia largoi protezat e tij para operacionit.

Ai u kthye në spital gjashtë ditë më vonë duke u ankuar se ka gjak në gojë dhe kishte vështirësi në frymëmarrje dhe gëlltitje, gjë që e kishte penguar atë të hante ushqim të ngurtë, transmeton rtv21.tv.

Në fund të fundit, u desh më shumë operacione për të zgjidhur problemin, i cili u zbulua në një raport rasti të botuar nga Gazeta Britanike Mjekësore të hënën. Autori kryesor Harriet Cunniffe, nga Spitali James Paget në Anglinë lindore, po bën thirrje për kirurgë për të siguruar që protezat të hiqen nga pacientët para një operacioni.

Gjatë kthimit të parë të pacientit në dhomën e urgjencës, mjekët nuk ishin në gjendje të diagnostikonin problemin dhe pacienti u dërgua në shtëpi me një recetë për larjen e gojës dhe antibiotikë.

Por ai u kthye dy ditë më vonë me simptoma të përkeqësimit dhe u pranua në spital.

Përfundimisht, një procedurë diagnostike identifikoi një objekt gjysmërrethor në fyt, i cili kishte shkaktuar rrahje të brendshme dhe ënjtje.

Burri, i cili tha se kishte humbur protezat e tij gjatë vizitës së tij fillestare në spital, u dërgua në operacion për të hequr ato. Ai mbeti në spital për gjashtë ditë të tjera.

Ai u kthye duke vuajtur ndërlikime në raste të shumta gjatë muajit vijues./21Media