Në kampionatin holandez, Eredevize, sot po zhvillohen ndeshjet e xhiros së gjashtë. Siç ndodh zakonisht, në këtë kampionat vazhdon të kryesojë skuadra me futbollin më të bukur, Ajaxi, skuadër kjo, e cila sot siguroi tri pikë të reja në ballafaqim me skuadrën e Venlos, të cilën e shkatërroi me rezultat 13-0.

Realizimi i golave filloi në minutën e 18’ të ndeshje dhe më pastaj nuk kishte të ndalur deri në minutën e 87 kur edhe u realizua goli i 13-të.

Ajaxi e kryeson rëditjen tabelare me 15 pikë, i ndjekur nga Twente me 14 sosh.