Barron, djali 14-vjeçar i Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, kishte koronavirus, por atëherë kishte rezultuar negativisht, zbuloi Zonja e Parë, Melania Trump.

Trump tha se “frika e saj u bë e vërtetë” kur Barron doli pozitiv për Covid-19.

Por, ajo tha, “për fat të mirë ai është një adoleshent i fortë dhe nuk shfaqi asnjë simptomë”.

Të dy presidenti dhe zonja e parë gjithashtu dolën pozitivë për koronavirus, si dhe personeli tjetër i Shtëpisë së Bardhë por, që tash më janë shëruar, transmeton rtv21.tv.

Më vonë në një tubim në Des Moines, Iowa, Trump tha: “Ai [Barron] e kishte koronovirusin për një periudhë kaq të shkurtër kohore. Unë madje nuk mendoj se ai e dinte se ai e kishte, sepse ata janë të rinj dhe sistemet e tyre imunitar është i fortë dhe ata e luftojnë atë”.

Presidenti përmendi shërimin e djalit të tij si një arsye pse shkollat amerikane duhet të rihapen sa më shpejt të jetë e mundur, një veprim i kundërshtuar nga sindikatat e mësuesve që kanë frikë se anëtarët e tyre mund të infektohen nga studentët.

SHBA ka regjistruar më shumë se 7.8 milionë raste me koronavirus dhe më shumë se 215,000 vdekje – shifrat më të larta në botë./21Media