Një çift i cili ka qenë i martuar për më shumë se 60 vjet u ribashkua për herë të parë pas një viti për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Stanley Harbour, 83 vjeç dhe gruaja e tij Mavis, 81 vjeç, u panë për herë të fundit në shkurt të vitit 2020 në shtëpinë e kujdesit në Manchester.

Stanley u transferua në një shtëpi në shtator të vitit 2019 për shkak të një përkeqësimi. Për shkak të kufizimeve të Covid në shtëpinë e kujdesit, Mavis nuk ishte në gjendje të shkonte dhe të vizitonte burrin e saj për një vit, transmeton rtv21.tv.

Dyshja u ndje ‘e humbur pa njëri-tjetrin’ duke qenë e pandashme që nga një takim i rastësishëm i cili ndezi dashuri me shikim të parë në fund të viteve 1950.

Por në fillim të këtij viti, Mavis më në fund vendosi të bashkohej me burrin e saj të dashur si një banor në shtëpinë e kujdesit për shkak të shqetësimeve të saj shëndetësore.

Pas një periudhe izolimi 14-ditore, stërgjyshërit gëzuan një ribashkim të përlotur, i cili u regjistrua nga stafi në shtëpi.

Stanley, i cili i dhuroi gruas së tij një buqetë me lule, tha: Nuk mund ta besoja kur pashë Mavis. Ishte si një ëndërr.

Mavis tha: Isha shumë i kënaqur kur pashë Stanley. Më ka marrë malli aq shumë sa jam mbingarkuar dhe vetëm kam qarë./21Media