Pasiguria vazhdon. Tri ditë pas zgjedhjeve, votat ende numërohen, proceset gjyqësore po qarkullojnë dhe vendi mbetet në një gjendje fluksi.

Ende është herët për të projektuar fituesin në një numër shtetesh kryesore, ku Donald Trump dhe Joe Biden janë afër njëri-tjetrit. Të gjithë sytë janë nga Pensilvania, Georgia, Arizona dhe Nevada.

Duke parë i dëshpëruar dhe pa marrë pyetje nga gazetarët, Trump mbajti një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë, për të pohuar përsëri, se ai ishte viktimë e mashtrimit zgjedhor, transmeton rtv21.tv.

Votat me postë të cilat ende po mblidhen në një numër të madh, po favorizojnë Joe Biden.

Nuk ka pasur asnjë fjalë nga Trump që rivali i tij po merr shumë nga këto vota është se ai inkurajoi votuesit republikanë të votojnë personalisht, në ditën e zgjedhjeve, ndërsa Biden, për shkak të pandemisë së koronavirusit, u kërkoi mbështetësve të tij për të votuar me postë.

Është ende e paqartë se kur do të jetë një rezultat përfundimtar, por rruga e Donald Trump drejt fitores, bazuar në sistemin e votave të kolegjit elektoral, është e ngushtë.

Zgjedhjet parashikohet të kenë gjeneruar pjesëmarrjen më të lartë që nga viti 1900. Biden deri më tani ka marrë mbi 73 milionë vota, shifra më lartë ndonjëherë për një kandidat presidencial të SHBA. Në anën tjetër, Trump ka tërhequr gati 70 milionë, numrin e dytë më të lartë në histori./21Media