Presioni amerikan pa rezultat

Presioni amerikan pa rezultat

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan dhe zëvendës presidenti i SHBA-së, Mike Pence janë takuar sot në Ankara dhe diskutuan rreth krizës siriane për një orë e 20 minuta.

Pence i bëri presion Erdoganit që të ndërpresë operacionet ushtarake në Siri, por se përgjigja ishte “defiçente” dhe e pasuksesshme për SHBA.

Më vonë Erdoganit dhe Penceies iu është bashkuar edhe sekretari i Shtetit Mike Pompeo, thanë zyrtarët amerikanë.

Të mërkurën e kaluar, Turqia nisi operacionin “Burimi i Paqes” në veri-lindje të Sirisë, dhe si përgjigje SHBA vendosi sanksione ndaj Ankarasë zyrtare.

Përndryshe, pak para fillimit të aksionit në Siri, një letër e lëshuar nga Donald Trump drejtuar Erdoganit duke e paralajmëruar atë “të mos bëhej budalla”.