Mbi 90 mijë të infektuar në Turqi

Mbi 90 mijë të infektuar në Turqi

Në Turqi, në 24 orët e kaluara janë raportuar 4 mijë e 674 raste të reja me koronavirus, duke rritur kështu bilancin në gjithsej 90 mijë e 980, tha sot ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca.

Ky është numri më i lartë i rasteve të koronavirusit jashtë Evropës dhe SHBA, sipas Reuters.

123 njerëz kanë vdekur në 24 orët e kaluara, duke çuar bilancin e përgjithshëm në 2 mijë e 140.

Deri më tani, 13 mijë e 430 persona janë shëruar dhe 39 mijë e 703 persona janë testuar në 24 orët e fundit.

Sipas të dhënave të Worldometers, Turqia renditet e shtata në botë me numrin e të prekurve me koronavirus, pas SHBA-së, Spanjës, Italisë, Francës, Gjermanisë dhe Britanisë së Madhe.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan, tha sot se një orë policore katër-ditore do të futet në 31 qytete që nga e enjtja, si pjesë e përpjekjeve për të frenuar përhapjen e infeksionit.

Duke folur pas mbledhjes së kabinetit , Erdogan tha se qëllimi i Turqisë është që të sjellë epideminë në një nivel që do të normalizonte jetën pas festës së Fitër-Bajramit në fund të majit, duke shtuar se disa hapa mund të merren para kësaj.