​EURO 2024 sjellë risi edhe në VAR

Tifozët në Euro 2024 do të marrin informacion më të detajuar mbi vendimet e gjyqtarëve të asistuar me video (VAR) se më parë, thanë organizatorët UEFA të mërkurën.

Kreu i komitetit të arbitrave të UEFA-s, Roberto Rosetti, tha se ekranet në stadiumet në të gjithë Gjermaninë do të ofrojnë “shpjegime teknike” të thirrjeve VAR në mënyrë që të përmirësojnë të kuptuarit e spektatorëve.

Një nga kritikat e ndryshme të teknologjisë VAR që nga prezantimi i saj ka qenë vështirësia që tifozët kanë për të kuptuar pse merren disa vendime.

“Pas asistencës me video, shpjegimi teknik i vendimit do të shfaqet në ekranet gjigante të stadiumeve”, shpjegoi Rosetti në një konferencë shtypi në Allianz Arena, përpara hapjes së turneut të premten. Rosetti ofroi një shembull të llojit të informacionit që do t’u jepet fansave pas një konsultimi me VAR duke thënë:

“Penallti, lojë me dorë, numri nëntë i Gjermanisë e preku topin me dorën e majtë, e cila ishte në një pozicion të panatyrshëm, mbi supe dhe duke u larguar nga trupi i tij”, tha ai.

Në Kupën e Botës për Femra 2023, zyrtarët u njoftuan shikuesve vendimet verbalisht përpara se të rifillonin lojën.

Rosetti tha se gjyqtarët do të jenë në gjendje të japin shpjegime për kapitenët e skuadrave që ata janë duke arbitruar, por lojtarët e tjerë që sfidojnë vendimet ose kërkojnë informacion do të ndëshkohen.

Back to top button