Evropa me verë në janar

Temperaturat për muajin janar kanë arritur një nivel të lartë historik në një numër vendesh në të gjithë Evropën.
Varshavë, Poloni, 18.9C (66F) të dielën ndërsa Bilbao, Spanjë, ishte 25.1C – më shumë se 10C mbi mesataren.
Moti i butë evropian vjen pasi Amerika e Veriut përballet me stuhi më të forta , ditë pas një krize vdekjeprurëse të ftohtë të dimrit që la më shumë se 60 të vdekur.
Dëborë e madhe dhe shi i ngrirë janë parashikuar për pjesë të veriut të Midëest, ndërsa stuhi të forta dhe tornado priten në Teksas, Oklahoma, Arkansas dhe Luiziana.
Por në anën evropiane të Atlantikut, moti ka qenë i qetë për shumë vende në fillim të vitit.
Temperaturat në Holandë, Lihtenshtajn, Lituani, Letoni, Republikën Çeke, Poloni, Danimarkë dhe Bjellorusi thyen rekordet kombëtare.
Rekordet e stacioneve u thyen në Gjermani, Francë dhe Ukrainë.
Temperatura e regjistruar në Varshavë më 1 janar ishte 4C më e lartë se rekordi i mëparshëm për muajin dhe rekordi i lartë i Bjellorusisë ishte 16.4C, rreth 4.5C mbi rekordin e mëparshëm.
Në Spanjë, temperaturat e Ditës së Vitit të Ri në Bilbao ishin ekuivalente me mesataren e korrikut, dhe pjesë të Katalonjës duke përfshirë Barcelonën janë subjekt i kufizimeve në përdorimin e ujit.
Rekordet thyhen gjatë gjithë kohës, por është e pazakontë që diferenca të jetë më shumë se disa të 10-tat e një shkalle.
Në Zvicër, temperaturat kanë arritur në 20 gradë Celsius dhe moti i ngrohtë ka ndikuar në vendpushimet e skive në të gjithë Alpet, të cilat kanë pasur mungesë bore.
Nuk është e gjitha e ngrohtë në Evropë, megjithëse – temperatura më të ftohta dhe borë parashikohen në pjesë të Skandinavisë dhe Moska pritet të bjerë në -20 gradë Celsius deri në fundjavë.
Vetëm disa ditë më parë, Britania e Madhe, Irlanda, Franca dhe Spanja e shpallën vitin 2022 vitin e tyre më të nxehtë në histori.
Në MB, çdo muaj përveç dhjetorit ishte më i nxehtë se mesatarja . Vetë dhjetori pati rënie të borës në pjesë të mëdha të vendit , megjithëse kushtet tani janë më të buta dhe më të lagështa.

Back to top button