Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden shpalli fitoren e tij, ai falënderoi popullin amerikan për besimin.

Amerika bëhet me president të ri e krahas  kësaj dhe me Zonjën e Parë e cila është Jill Biden, përcjell portali rtv21.tv

Dr Biden, e cila ka katër diploma universitare, ka deklaruar se ajo planifikon të vazhdojë të punojë me kohë të plotë si profesoreshë e kolegjit në komunitet edhe nëse burri i saj bëhet politikani më i fuqishëm në botë.

Nëse ndodh kjo, Jill Biden do të bëhej zonja e parë e parë që do të kishte një karrierë jashtë Shtëpisë së Bardhë.

“Nëse shkojmë në Shtëpinë e Bardhë, unë do të vazhdoj të jap mësim,” i tha ajo CBS Neës.

” Unë dua që njerëzit të vlerësojnë mësuesit të dinë kontributet e tyre dhe të ngrenë lart profesionin.”

Pasi Biden u betua si nënkryetar i Barack Obama në janar 2009, Dr Biden vazhdoi të jepte mësim në Kolegjin e Komunitetit të Veriut Virxhinia.

Ajo ishte aq e suksesshme sa që disa studentë thuhet se as nuk e dinin kush ishte “Dr B”, dhe madje ajo mbrojti disertacionin e saj duke përdorur emrin e saj të vajzërisë së Jacobs.

Dr Biden, 69 vjec, u martua me burrin e saj të parë, Bill Stevenson, kur ishte 18 vjeç por martesa e tyre zgjati vetëm pesë vjet.

Në mars 1975 ajo dhe Biden patën e tyre të parë në vendlindjen e saj në Filadelfia, Pensilvania.

Biden ishte një senator i sapozgjedhur amerikan për Delaëare, gruaja e të cilit Neilia dhe vajza e saj e mitur Naomi kishin vdekur në një aksident automobilistik në 1972.

Biden ka treguar  se iu deshën dy vjet dhe pesë propozime për të bindur Jill që të martohej me të dhe të bëhej njerka e dy djemve të tij, Hunter dhe Beau./21Media