Familjarët e viktimave të “Astroworld” refuzojnë kërkesën e Scott për t’i paguar shpenzimet e funeralit

Oferta e reperit, Travis Scott për të paguar shpenzimet e funeralit të viktimave të incidentit që ndodhi në koncertin ‘Astroworld’ është refuzuar nga gjysma e familjeve të viktimave.
Scott e bëri ofertën javën e kaluar, mes padive të shumta mbi tragjedinë.
Një avokat i familjes së 14-vjeçarit, John Hilgert e quajti gjestin poshtërues.
“Nga të gjitha gjërat për të cilat ka të bëjë ky rast, kjo është më e pakta për çfarë shqetësohemi” i tha ai Rolling Stone .
Rritja e turmës ndodhi gjatë titullit të Scott të premten, 5 nëntor. Në atë kohë, kishte rreth 50,000 njerëz që ndiqnin festivalin në kompleksin NRG Park të Houston.
Dhjetë nga viktimat kanë vdekur tani. Më i madhi ishte 27 vjeç.
Blount, i cili jetonte në Dallas, vdiq nëntë ditë pas koncertit. Ai ishte në koma për shkak të plagëve që mori.
Tragjedia në koncertin e dy reperëve të njohur, Travis Scott dhe Drake, u përcoll me shumë akuza, pasi nga ky koncert u shënuan dhjetë viktima, në mesin e të cilëve edhe fëmijë si dhe 25 mbetën të lënduar. Gjithashtu, më shumë se 125 njerëz të cilët ishin pjesë e “Astroworld”, paditën reperin dhe organizatorët e tjerë për 750 milionë dollarë./21Media

Back to top button