Dr Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive amerikane, ka thënë se Mbretëria e Bashkuar nuk ishte aq rigoroze sa SHBA në procesin e miratimit të vaksinave Covid-19.

Mbretëria e Bashkuar të mërkurën u bë vendi i parë në botë që miratoi vaksinën Pfizer për koronavirusin.

“Mbretëria e Bashkuar nuk e bëri atë me aq kujdes,” i tha ai Fox News. “Nëse shkoni shpejt dhe e bëni atë sipërfaqësisht, njerëzit nuk do të duan të vaksinohen.”

Dr Fauci tha se miratimi nga SHBA i vaksinës do të vinte “shumë shpejt”, përcjell portali rtv21.tv

Vërejtjet vijnë ndërsa SHBA deri më tani ka shënuar 14 milionë infeksione me Covid-19, dhe janë regjistruar 273,590 vdekje.

Fauci po ashtu ka thënë se besonte se SHBA do të kishin miratimin e vaksinës së shpejti dhe mbrojti Administratën e Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së dhe procesin e rishikimit të saj.

“Mënyra se si FDA, po e bën atë, është mënyra e saktë,” tha ai në Fox News. “Ne me të vërtetë vëzhgojmë të dhënat me shumë kujdes për t’i garantuar popullit amerikan se kjo është një vaksinë e sigurt dhe efikase”.

FDA planifikon të takohet më 10 dhjetor për të diskutuar miratimin për vaksinën e aprovuar nga MB, e cila u krijua përmes një partneriteti midis Pfizer dhe BioNTech.

Ata do të takohen përsëri në 17 Dhjetor për të diskutuar një vaksinë të dytë nga Moderna.

Miratimi i Mbretërisë së Bashkuar pritet të ushtrojë presion shtesë mbi rregullatorët e FDA për të aprovuar me shpejtësi vaksinën, pasi rregullatorët amerikanë do të shqyrtojnë të njëjtat të dhëna.

Dhe të enjten, Dr Fauci i tha CBS Neës se ai do të takohet me anëtarët e ekipit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden për të diskutuar përgjigjen e administratës së ardhshme ndaj pandemisë./21Media