93 vrasje që nuk ishin zbuluar të gjitha

93 vrasje që nuk ishin zbuluar të gjitha

FBI ka konfirmuar se një vrasës të burgosur i cili rrëfeu 93 vrasje gjatë katër dekadave është vrasësi serial më i frytshëm në historinë e SHBA.

Policia ka  zbluar 50 vrasje të Samule Little 79 vjeç  që  nga viti 1970 deri në 2005 deri më tani, përcjell rtv21.tv.

Ai ka vuajtur dënimin në burg që nga viti 2012 për vrasjet e tre grave.

Pak individë të cënuar në nevojë, kryesisht gra me ngjyrë shumë prej të cilave ishin punëtore seksi ose përdorues të drogës, thonë zyrtarët.

Një ish-boksier konkurrues, Little do t’i rrëzonte viktimat e tij me grushta para se t’i zhdukte – duke nënkuptuar se nuk kishte gjithmonë “shenja të dukshme” se personi ishte vrarë brutalisht.

Disa nga këto vdekje nuk u hetuan kurrë nga FBI  , dhe shumë vdekje u përcaktuan gabimisht si mbidozë ose aksidentale. Disa trupa nuk janë gjetur kurrë.

Në një deklaratë të hënën, FBI tha që analistët e saj besojnë se “të gjitha rrëfimet e tij janë të besueshme”.

“Për shumë vite, Samuel Little besonte se ai nuk do të kapet sepse ai mendonte se askush nuk po merrte llogari për viktimat e tij,” tha analisti i krimit të FBI, Christie Palazzolo në deklaratë.

“Edhe pse ai tashmë është në burg, FBI beson se është e rëndësishme të kërkosh drejtësi për secilën viktimë – të mbyllësh çdo rast të mundshëm.”

Zbatimi i ligjit është ende duke punuar për të verifikuar 43 çështjet e mbetura që ai rrëfeu.

Zyrtarët tani kanë lëshuar informacione shtesë për pesë raste në Kentucky, Florida, Luiziana, Nevada dhe Arkansas për shpresën e identifikimit të viktimave të pakonfirmuara.

Agjensia më parë kishte ndarë portrete me ngjyra të vogla të viktimave të tij, të cilat ai i tërhoqi në burg, në përpjekje për të identifikuar më shumë viktima.

Ata kanë publikuar edhe videoklipe të intervistave ku ai përshkroi detaje të vrasjeve.

Në një nga pesë rastet që FBI po kërkon ndihmë publike për të zgjidhur, Little përshkruan takimin me një grua të re transgjinore me ngjyrë me emrin Marianne ose Mary Ann në Miami, Florida, në fillim të viteve 70.

Ai përshkroi vrasjen e 19-vjeçares në një rrugë me makinë afër një fushe sheqeri, duke tërhequr trupin e saj më thellë në Everglades. “Toka ishte e mjegullt”, tregoi pak. “Unë e ktheva atë të lirshme dhe ajo ra në të me fytyrën poshtë.”

Në një rast tjetër, grindja e hollësishme e një gruaje në 1993 në një dhomë moteli në Las Vegas. Ai kujtoi se kishte takuar djalin e saj më parë, madje edhe shtrëngonte dorën. Pasi e vrau atë, ai hipi në periferi të qytetit dhe e rrëshqiti trupin e saj poshtë një shpati.

Zyrtarët kanë thënë se kujtimi i vogël për vrasjet ka qenë kryesisht i saktë, por ai nuk është në gjendje të kujtojë data specifike, gjë që ka penguar hetimin.

Është e paqartë nëse Little do të përballet me më shumë akuza për rrëfimet e fundit.

Pak u arrestua në vitin 2012 me akuzën për drogë në Kentucky dhe u ekstradua në Kaliforni, ku oficerët kryen testimin e ADN-së mbi të.

Rezultatet e ADN-së e lidhën atë me tre vrasje të pazgjidhura nga 1987 dhe 1989 në Los Angeles County. Ai u deklarua i pafajshëm në gjykim, por përfundimisht u dënua me tre dënime të njëpasnjëshme me burgim të përjetshëm, pa asnjë shans për lirim me kusht.

Ai u referua më pas në Programin e Përmbledhjes së Dhunshme të FBI-së (ViCAP) – një skemë që funksionon për të analizuar autorët e serisë të krimeve të dhunshme dhe seksuale, dhe për të shkëmbyer informacione me agjencitë vendore të zbatimit të ligjit për të referuar krimet e pazgjidhura./21Media