Disa raporte thonë se më shumë të vdekur u gjetën në një vend tjetër

Disa raporte thonë se më shumë të vdekur u gjetën në një vend tjetër

Të paktën pesë shtetas amerikanë, një nënë dhe katër fëmijë, janë vrarë në një sulm të dhunshëm nga personat e dyshuar për kartelë droge në veri të Meksikës.

Viktimat u tha se ishin anëtare të familjes LeBaron, të lidhura me një komunitet mormon të shkëputur që u vendos në Meksikë disa dekada më parë.

Video e vendit të ngjarjes tregon një makinë të djegur dhe disa viktima mund të kenë djegur të gjallë. Disa njerëz të tjerë mungojnë, përcjell rtv21.tv.

Anëtarët e familjes LeBaron u cituan të thoshin se një grup i madh, tre nëna dhe 14 fëmijë ishin nisur në një kolonë makinerish nga Bavispe në shtetin Sonora dhe po shkonin për në La Mora.

Disa besohet se kanë nënshtetësi të dyfishtë SHBA-Meksikane.

Ata u zunë në pritë nga personat e armatosur në Bavispe. Një SUV e djegur nga plumbat u gjet më vonë në anë të rrugës me mbetjet e viktimave.

Disa raporte thonë se më shumë të vdekur u gjetën në një vend tjetër, por disa nga të zhdukur besohet se kanë mbijetuar.

Sulmi mendohet të jetë kryer nga një kartel i drogës i cili vepron midis dy shteteve.

Qeveritë e Chihuahua dhe Sonora lëshuan një deklaratë të përbashkët duke thënë se ishte nisur një hetim dhe forcat shtesë të sigurisë ishin dërguar në zonë./21Media