Finlanda mbyll kufirin për turistët rusë

Finlanda po mbyll kufirin e saj për turistët rusë nga e premtja – fqinji i fundit i Moskës në BE që e bën këtë.

Polonia, Estonia, Letonia dhe Lituania mbyllën kufijtë e tyre për turistët rusë në fillim të këtij muaji.

Por rusët do të lejohen të vizitojnë familjen ose për punë dhe studime në Finlandë, tha ministri i Jashtëm.

Vendimi vjen pasi numri i rusëve që mbërrinin në kufi u rrit pas një thirrjeje prej 300,000 rezervistësh ushtarakë nga Presidenti Vladimir Putin.

Radhët janë krijuar në pikat kufitare ndërsa njerëzit përpiqen të ikin, duke përfshirë radhët e gjata në kufirin e Rusisë në Gjeorgji, e cila nuk kërkon vizë për udhëtim.

Finlanda ndan një kufi 1,300 km me Rusinë./21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button