Indonezia është një vend shumë i veçantë. Arkipelagu indonezian përbëhet nga mbi 17 mijë ishuj. Konsiderohet se është vendi më i madh ishull në botë. Duke pasur kaq shumë ishuj, është një vazo shkrirjeje e kulturës. Aty fliten mbi 700 gjuhë të ndryshme.

Dhe shikoni se çfarë ka zierë vazoja në ishullin e vogël të Buton. Disa njerëz autoktonë atje kanë një shpërthim të çuditshëm gjenetik të njohur si sindroma Waardenburg, me lëkurë të errët e me sy të kaltër. Kjo sindromë mund të ndikojë edhe në një sy të vetëm, duke i bërë ata shumë unik, transmeton rtv21.tv.

Korchnoi Pasaribu, një gjeolog dhe një fotograf hobi i të cilit vjen nga ishulli indonezian Java, ka arritur të kap sytë hipnotikë të këtyre fiseve dhe t’i shpërndajë ato në Instagramin e tij. Nuk është fisi i parë që ai vizitoi, por mund të jetë fisi më unik. Shanset për tu prekur nga kjo sindromë janë 1 në 42 mijë. Kjo është si të gjesh një perlë, por në këtë rast, perlë në sytë e dikujt./21Media