E pabesueshme, por e vërtetë

E pabesueshme, por e vërtetë

Djali më i vogël i mbijetuar britanik i cili peshonte sa një kanaqe e Coca Cola-s arriti të mbijetojë.

Theo Taylor ishte më i vogël se sa pritej kur ai ishte 19-javësh, pastaj u ndal gjithnjë e më shumë dhe prindërit e tij kishin frikë për më të keqen.

Ai lindi në javën e 26 -të dhe peshonte vetëm 340 gram. Pasi u dorëzua nga Seksioni C i emergjencës më 15 mars, ai ishte më i vogël se dora e babait të tij.

Nënës së tij ishte ofruar ta ndërpresë shtatëzëninë një ditë para se ai të lindte për shkak të peshës së tij, transmeton rtv21.tv.

Prindërit Katie Rhodes, 24 vjeç dhe Jay, 27 vjeç, vendosën që ai fëmijë duhet të vijë në jetë pa marrë parasysh komplikimet.

Theo u lind dhe luftoi kundër komplikimeve dhe u transferua në një repart të varësisë më të ulët në Royal Victoria dhe aty qëndroi shtatë javë.

Ai u lejua më në fund të shkonte në shtëpi më 7 korrik i cili peshonte mbi 3 kilogram.

Theo tani është gati gjashtë muaj dhe besohet të jetë i porsalinduri më i vogël që ka mbijetuar në Britani të Madhe.

“Është e çuditshme të mendosh se ai ishte fëmija më i vogël ndonjëherë, pasi ai tani është shumë më i madh dhe po bën edhe më mirë”, tha punonjësi i mbështetjes Katie, nga Durham.

Theo ende merr doza të oksigjenit përmes hundës, por mjekët nuk mendojnë se ai do të ketë më shumë komplikime.

Jay, tha se ishte më i frikësuar kur pa se sa i vogël ishte djali i tij.

“Asnjëherë nuk e kisha parë një fëmijë aq të vogël – nuk dija se fëmijët mund të ishin aq të vegjël”, tha ai.

Doktori tha se ishte në lidhje me peshën e një kanaçe të Coka Cola-s, por edhe kur kapja e një kanaçe, ndihej më e rëndë sesa Theo./21Media