Ylli i Titanikut, Leonardo DiCaprio është shumë i afërt me nënën e tij, Irmelin Indenbirken, por duket se  hoqi shumë për të ia mbajtur të fshehtë varësinë e tij ndaj pirjes së duhanit.

DiCaprio bëri shumë përpjekje për këtë gjë duke i bindur fotografët të mos botonin imazhe të tij duke blerë cigare, përcjell portali rtv21.tv

Në vitet 1990, ai ishte në ankth për nënën e tij kur zbuloi se ai kishte një zakon kaq të tmerrshëm, saqë bëri gjithçka që mundi për t’i fshehur asaj faktin.

Fotografi Steve Eichner pretendon se e kishte mbështetur Leo me Johnny Depp ndërsa po blinin cigare nga një shitës rruge.

Fotografi është vendosur të nxjerrë një libër të titulluar In the Limelight: The Visual Ecstasy of NYC Nightlife në ’90 ku ai ndan takimin e tij me Leon”

Ai pretendon se u takua me një Leo atëherë 20-vjeçar në Club USA në Big Apple gjatë një parti në 1994.

PageSix raporton se ai pretendon se pa Leo dhe Johnny duke blerë diçka nga një “vajzë me cigare dhe karamele”, por ai nuk mund të tregonte se çfarë.

Fotografi shpjegoi: “[Leo] erdhi dhe më goditi në shpatull dhe më tha:‘ Hej njeri, a mund të më bësh një nder, të lutem mos e përdor atë foto? Ju mund të më bëni fotografi sonte. ”

Dhe kur u pyet pse ai nuk donte që fotografia të dilte në publik, Steve kujtoi se Leo i tha: “Unë po blija cigare dhe nuk dua që nëna ime të dijë që unë pi duhan”./21Media