Kelly Grovier zgjedh 14 nga fotot më befasuese nga ky vit. Janë imazhe nga ngjarjet që karakterizuan vitin që po lëmë pas, pandemia, protesta të ndryshe nëpër bote, shpërthime e ngjarje të tjera, përcjell portali rtv21.tv.

Peshkaqen i madh, Afrika e Jugut, gusht 2020

Një imazh i një peshkaqeni shkelës nga fotografi Chris Fallows, i quajtur Perla, u bë viral pasi u realizua në gusht 2020 (Kredia: Chrisfallows.com)

Shpërthimi i vullkanit Taal në Filipine, janar 2020

Një goditje rrufeje mbi provincën e Batangas gjatë shpërthimit të vullkanit Taal në Filipine, janar 2020 (Kredia: Domcar C Lagto / Pacific Press përmes Alamy)

Një çift përqafohet gjatë duartrokitjeve në mbështetje të punëtorëve mjekësorë francezë, Francë, mars 2020

Një çift i veshur me maska ​​përqafohet gjatë një duartrokitjeje të përditshme për punonjësit shëndetësorë në Nisë, mars 2020 (Kredia: Valery Hache / AFP përmes Getty Images)

Maska  të bëra me lakër, Gaza, Prill 2020

Një nënë palestineze argëton fëmijët e saj me maska ​​të improvizuara të bëra me lakër ndërsa gatuan në Beit Lahia në Prill 2020 (Kredia: Mohammed Abed / AFP përmes Getty Images)

Presidenti Trump mban një Bibël jashtë një kishe, Uashington DC, 1 qershor 2020

Presidenti i SHBA Donald Trump pozon me një Bibël jashtë Kishës St Johns në Washington DC (Kredia: Shawn Thew / EPA)

Muzikanti Raymond Essayan luan një piano në një ndërtesë të shkatërruar pas shpërthimit të portit në Bejrut, Liban, gusht 2020

Raymond Essayan luan një piano në një ndërtesë të shkatërruar më 14 gusht, 2020 pas shpërthimit të portit në Bejrut, Liban (Kredia: Chris McGrath / Getty Images)

Një demonstrues në një marshim jashtë Ambasadës Bjelloruse në Varshavë, Poloni, gusht 2020

Një demonstruese mban telefonin e saj gjatë një marshimi pas zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale në Bjellorusi, gusht 2020 (Kredia: Kacper Pempel / Reuters)

Pallonjtë ecin nëpër një rrugë në Ronda, Spanjë, Prill 2020

Dy pallua ecin nëpër një rrugë në Ronda, Spanjë, gjatë bllokimit kombëtar në prill 2020 (Kredia: Jorge Guerrero / Getty Images)

Statuja e Edward Colston e vandalizuar nga protestuesit që demonstronin mbështetje për çështjen e Black Lives Matte, qershor 2020

Protestuesit shembën një statujë të Edward Colston dhe e hodhën atë në portin e Bristolit gjatë një tubimi të Black Lives Matter (Kredia: PA Wire)

Shenjë ylberit në shtëpi , Torino, Itali, Mars 2020

Një banderolë që lexon ‘gjithçka do të jetë në rregull’ varet në një ballkon në Torino (Kredia: Nicolò Campo / LightRocket përmes Getty Images)

Një skulpturë balene kap një tren të përplasur, Hollandë, nëntor 2020

Një tren i aksidentuar mbështetet në një skulpturë të quajtur Saved by the Whale’s Tail në Hollandë, nëntor 2020 (Kredia: Robin Utrecht / ANP / AFP përmes Getty Images)

Zjarret në Oroville, California, 9 shtator 2020

Ura e Bidwell Bar është e rrethuar nga zjarri në Liqenin Oroville, California, shtator 2020 (Kredia: Josh Edelson / AFP përmes Getty Images)

Një grua mban një maskë ku shkruhet “Unë nuk mund të marr frymë” në Madrid, qershor 2020

Një grua mban një maskë duke lexuar “Unë nuk mund të marr frymë” në Madrid, në 7 Qershor, 2020, gjatë një demonstrate kundër racizmit dhe në solidaritet me lëvizjen Black Lives Matter

Një protestë pas vdekjes së George Floyd në Minneapolis, Minesota, maj 2020

Protestuesit demonstrojnë pranë një stacioni policie në Minneapolis, Minesota në 28 maj, 2020, pas vdekjes së George Floyd në paraburgim policor (Kredia: John Minchillo / AP)