Franca do të fillojë të lehtësojë kufizimet e saj të rrepta si pasojë e koronavirusit këtë fundjavë, duke lejuar që dyqanet dhe kinematë të rihapen, thotë presidenti Emmanuel Macron.

Njerëzit gjithashtu do të jenë në gjendje të ndajnë “momente me familjen” gjatë periudhës së Krishtlindjes, tha Macron.

Ai tha se Franca kishte kaluar kulmin e valës së dytë të infeksioneve të virusit.

Vendi ka raportuar pothuajse 2.2 milionë raste dhe më shumë se 49,000 vdekje të konfirmuara që nga fillimi i pandemisë, përcjell portal rtv21.tv

Në një fjalim televiziv të martën në mbrëmje,. Macron tha se kufizimet do të lehtësohen nga 15 dhjetori për periudhën festive, me heqjen e kufizimeve të përgjithshme të udhëtimit, për sa kohë që infeksionet e reja qëndrojnë në 5,000 në ditë ose më pak.

Ai tha se shpresonte të fillonte vaksinimet kundër Covid-19 “në fund të dhjetorit ose në fillim të janarit”, duke filluar me të moshuarit dhe më të ndjeshmit

Presidenti francez tha se situata do të rishikohet në 20 janar dhe nëse infeksionet do të kishin mbetur të ulëta, baret dhe restorantet do të lejohen të rihapen. Universitetet gjithashtu do të jenë në gjendje të pranojnë përsëri studentë.

Sidoqoftë, nëse situata do të përkeqësohet, ai tha se do të shikonte mundësi për të shmangur shkaktimin e një vale të tretë.

“Ne duhet të bëjmë gjithçka për të shmangur një valë të tretë, të bëjmë gjithçka për të shmangur një bllokim të tretë”, tha Macron.

Të hënën, Franca raportoi numrin më të ulët ditor të infeksioneve Covid-19 që nga 28 shtatori.

Vendi ka qenë nën një bllokim të dytë kombëtar që nga fillimi i nëntorit. Njerëzve u është lejuar të largohen nga shtëpia vetëm për të shkuar në punë, për të blerë mallra thelbësore, për të kërkuar ndihmë mjekësore ose për të ushtruar një orë në ditë. Kushdo që del jashtë duhet të ketë një deklaratë me shkrim që justifikon udhëtimin e tij.

Ndërsa të gjitha dyqanet, restorantet dhe baret jo-thelbësore janë mbyllur, shkollat dhe çerdhet kanë mbetur të hapura. Takimet shoqërore janë ndaluar./21Media