Franca kundërshton hapjen e një zyre ndërlidhëse të NATO-s në Japoni

Franca nuk është entuziaste për një propozim që NATO të hapë një zyrë ndërlidhëse në Japoni, ka thënë një zyrtar francez, disa ditë pasi presidenti francez, Emmanuel Macron, tha se masa do të ishte një “gabim i madh”.

Së fundmi është raportuar se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka sugjeruar që organizata të hapë një zyrë në Tokio – e para në Azi – në përgjigje të sfidës në rritje të paraqitur nga Kina dhe Rusia, përcjell rtv21.tv.

Rritja e bashkëpunimit ushtarak midis Pekinit dhe Moskës në Azi-Paqësorin u vërejt të martën, kur ushtritë ruse dhe kineze kryen patrulla të përbashkëta mbi Detin e Japonisë dhe Detin e Kinës Lindore, duke nxitur Korenë e Jugut dhe Japoninë të dilnin me avionët luftarakë në përgjigje.

Pavarësisht thirrjeve që NATO-ja të punojë më ngushtë me aleatët në Azinë verilindore, Franca me sa duket heziton të mbështesë çdo gjë që nxit tensionet midis aleancës dhe Kinës.

“Nato [qëndron për] Atlantikun e Veriut dhe si neni V ashtu edhe neni VI [në statutet e tij] e kufizojnë qartësisht fushëveprimin në Atlantikun e Veriut”, tha të martën një zyrtar francez, i cili kërkoi të mos përmendet emri.

Hapja e një zyre në Japoni kërkon miratimin unanim të Këshillit të Atlantikut të Veriut, ku Franca mund të përdorë veton e saj për të prishur planin.

Pekini ka reaguar me zemërim ndaj propozimit për një zyrë ndërlidhëse në Japoni, i raportuar për herë të parë muajin e kaluar, shkruan Guardian.

“Azia shtrihet përtej fushëveprimit gjeografik të Atlantikut të Veriut. Megjithatë, ne kemi parë NATO-n të prirur për të shkuar në lindje në këtë rajon, duke ndërhyrë në çështjet rajonale dhe duke nxitur konfrontimin e bllokut”, tha Wang Wenbin, një zëdhënës i ministrisë së jashtme kineze në përgjigje të raportit. Ai tha se Japonia duhet të bëjë “thirrjen e duhur” dhe të përmbahet nga bërja e çdo gjëje që “minon besimin e ndërsjellë midis vendeve të rajonit dhe paqen dhe stabilitetin në rajon”.

Macron në fillim të këtij viti bëri një vizitë shtetërore të profilit të lartë për të rritur marrëdhëniet me Kinën nën presidentin Xi Jinping, duke sugjeruar më pas se Evropa duhet të mbajë një distancë nga tensionet Kinë-SHBA mbi Tajvanin. /21Media

Back to top button