Anija e kontejnerëve që mbante 2.000 makina, duke përfshirë 37 Porsche, me vlerë miliona dollarë është fundosur jashtë brigjeve të Francës

Anija e kontejnerëve që mbante 2.000 makina, duke përfshirë 37 Porsche, me vlerë miliona dollarë është fundosur jashtë brigjeve të Francës

Të 27 anëtarët e ekuipazhit në bord janë shpëtuar nga ushtria britanike. Autoritetet franceze menjëherë filluan të pastrojnë një derdhje të naftës e cila ishte shkaktuar si pasojë e fundosjes.

Prodhimi i këtij modeli të veçantë përfundoi në shkurt, por Porsche do t’i prodhojë prapë për të kompensuar dërgesën e humbur, sipas Carscoops. Çdo automjet mbart një çmim të shitjes me pakicë prej rreth 293,200 dollarë.

Kompania me qendër në Shtutgart iu ka shkruar letër klientëve të saj brazilian duke i informuar ata se do të riprodhonin modelin sidomos për ta, përcjell rtv21.tv.

“Na vjen keq t’ju informojmë se për shkak të një zjarri në anije grupi Grimaldi, që transportonte makinën tuaj, u mbyt më 12 mars 2019. Dhe për këtë arsye, GT2 RS juaj nuk mund të dorëzohet. Siç mund ta dini, Porsche përfundoi prodhimin e 911 GT2 RS në shkurt të vitit 2019 dhe në rrethana normale, nuk do të ishte e mundur të ju jepnim një makinë tjetër. Por, për shkak të natyrës së situatës, dhe duke pasur parasysh se jeni një klient besnik dhe shumë i vlefshëm për markën tonë, Porsche ka vendosur të rifillojë prodhimin GT2 RS në Gjermani dhe automjeti juaj do të prodhohet në prill, me shpërndarjen planifikuar për në qershor. Ju rekomandojmë që të kontaktoni qendrën tuaj lokale Porsche për informacione të mëtejshme.”, iu ka shkruar Porche klientëve.

Përveç 911 GT2 RS, Porsche kishte një numër modelesh të tjera që u humbën në det.

Ato përfshijnë 718 Caymans, Boxters dhe Cayennes. Në total, kishte 37 Porsche në bordin e Grande America.

Një tjetër prodhues i makinave evropiane, Audi, humbi një numër të automjeteve të tij në dërgesë, duke përfshirë modelet e Audi A3, A5, RS4, RS5 dhe Q7.

Një ekuipazh prej 27 vetash është shpëtuar nga Grande America më 11 mars pasi është përfshirë në flakë.

U deshën 8 orë që detarët në HMS Argyll të shpëtojnë çdo person në anijen tregtare 28.000 ton në Gjirin e Biscay pas ngarkesës së kontejnerëve dhe makinave të anijes zënë.

Ekuipazhi në bordin e anijeve tregtare Grande America ishte përpjekur të luftonte flakët, por u detyruan ta braktisnin atë, duke u ngjitur në anijen e tyre të shpëtimit./21Media