Furrtari kosovar, Alban Morina, po shpërndanë bukë falas për të prekurit nga tërmeti në Kroaci.

“E di që nuk është koha e postimeve, por duhet, kush nuk ka bukë le të del në shesh. Kush nuk ka ushqim për sonte dhe nesër në shesh”, ka shkruar në Facebook Alban Morina, furrtar i Kosovës në Kroaci.

Znam da nije vrijeme za objave ali moram ko nema kruha na trgu ima zaliha, ko nema prehranu za veceras i sutra na trgu

Posted by Alban Morina on Tuesday, 29 December 2020

 

Një tërmet i fuqishëm prej 6.2 ballë të Rihterit goditi sot Kroacinë, epiqendra e të cilit ishte afër Petrinjes, por u ndie fuqishëm në të gjithë vendin. Skenat e para nga Petrinja janë të tmerrshme, gjysma e qytetit është shkatërruar. Dëgjohen britma, ka të plagosur dhe të vdekur. Sipas informacioneve të fundit, një vajzë 12-vjeçare ka humbur jetën në Petrinje dhe një djalë 20-vjeçar afër Glinës./21Media