Zgjedhjet po lëvizin në një moment kryesor në Pensilvani, Georgia, Arizona dhe Nevada ndërsa gara shtrëngohet dhe numërohen votat përfundimtare që mund ta kthejnë Shtëpinë e Bardhë drejt ish-zëvendës presidentit Joe Biden ose t’i dorëzojnë presidentit Donald Trump një mandat të dytë.

Dy ditë pas ditës së zgjedhjeve, përplasja e rezultateve pritet të ofrojë më shumë qartësi të enjten mbi fatin e garës dhe kur rezultati përfundimtar mund të bëhet i njohur. Biden aktualisht kryeson me 253 vota elektorale në krahasim me 213 të Trump dhe 270 vota elektorale janë të nevojshme për të fituar presidencën.

Nëse Biden fiton Pensilvania, gara do të ketë mbaruar. Mijëra vota kryesisht me postë mbeten të pa numëruara deri më tani, me Biden që udhëheq me 115,000 vota.

Guvernatori John Fetterman, një demokrat, i tha CNN se rezultati mund të vinte që sonte dhe se ai besonte se votat e jashtëzakonshme në zonat që favorizonin demokratët do të jepnin një fitore të qartë për Biden.

I nominuari demokrat ka bërë gjithashtu një kandidim në Georgia, e cila ka 16 vota elektorale, ku kryesimi i presidentit u zvogëlua në gati 14,000 vota sot pasi rezultatet erdhën nga Fulton County rreth Atlanta me 98% të numërimit të votave.

Janë më shumë se 60,000 vota të mbetura për t’u numëruar në këtë shtet, tha Gabriel Sterling, një zyrtar i votimit në Xhorxhia, sot në një konferencë shtypi.

Historia u përmbys në Arizona, ku disa pjesë të votave nga Maricopa County, që përfshin Phoenix, ngushtuan epërsinë e Biden në pak më pak se 69,000 vota me ekipin e Trump që këmbëngul se presidenti përfundimisht do të mbizotërojë dhe të mbajë gjallë shpresat e tij për një rrugë drejt 270 votave.

Nëse Biden mban kryesimin në Arizona dhe Nevada, ai do të arrijë 270 vota dhe do të jetë në gjendje të marrë presidencën.

Ekipi i Trump, duke kërkuar të mbajë gjallë rrugën e tij drejt fitores, ka nisur një sërë sfidash ligjore ndonjëherë kontradiktore dhe të shpërndara, pa ofruar prova të parregullsive, duke kërkuar numërimin e votave të vazhdojë në shtetet ku ai është prapa dhe dëshiron që ato të mbyllen në ato ku ai drejton.

Trump nuk është shfaqur në publik që nga deklarata e tij e zemëruar disa orë pasi votimet u mbyllën dhe ai pretendoi se kishte fituar zgjedhjet, por ‘se ato po i vidheshin’.

Biden hodhi poshtë përpjekjet e Trump për të minuar rezultatet, duke deklaruar se “populli sundon dhe se fuqia nuk mund të merret ose pohohet”.

“Nuk do të ketë shtete blu dhe shtete të kuqe kur të fitojmë. Vetëm Shtetet e Bashkuara të Amerikës,” tha Biden ndërsa premtoi të bashkojë vendin.

“Ne nuk jemi armiq. Ajo që na bashkon si Amerikanë është shumë më e fortë se gjithçka që mund të na copëtojë”, shtoi ai, transmeton CNN.

Të dy fushatat Trump dhe Biden vazhduan të projektojnë besimin në rrugën e kandidatit të tyre për 270 vota elektorale në konferencat me gazetarët të enjten.