Të paktën gjashtë persona u lënduan nga një tërmet me fuqi 5.2 ballë sipas shkallës së Rihterit që tronditi sot Iranin jugperëndimor, tha një zëdhënës i Kryqit të Kuq të Iranit.

Sipas shërbimeve të shpëtimit, një numër i madh i ndërtesave të banimit u dëmtuan si rezultat i tërmetit.

Tërmeti ndodhi në krahinën Kohgiluyeh dhe Boyer Ahmad në Iranin perëndimor, njoftoi Sondazhi Gjeologjik i SHBA-së.