Edhe një varr klandestin gjendet në Meksikë

Edhe një varr klandestin gjendet në Meksikë

Autoritetet meksikane thanë të martën se kishin gjetur 29 trupa, të paketuar në më shumë se njëqind qese plastike, të hedhura në një varr klandestin në shtetin e dhunshëm perëndimor të Jalisco.

Vrasjet në Meksikë arritën rekordin më të lartë në gjysmën e parë të vitit.

Prokurori i Përgjithshëm i Jalisco Gerardo Solis tha në një konferencë për shtyp se që nga bërja e zbulimit rrëqethës në komunën Zapopan javën e parë të shtatorit, hetuesit kishin numëruar 13 trupa të plotë dhe 16 të paplotë, përcjell rtv21.tv.

Qeveria e shtetit dhe prokurori i përgjithshëm i shtetit thanë që dy prej viktimave ishin gra, dhe se të paktën katër kishin të dhëna penale, pa specifikuar krimet e tyre.

Në Meksikë, kartelet shpesh rrëmbejnë dhe vrasin rivalët e tyre, shumë prej të cilëve janë varrosur në varret klandestine të shpërndara në të gjithë vendin.

Autoritetet nuk kanë thënë ende nëse varri masiv ishte i lidhur me dhunën e karteleve, megjithëse Jalisco është shtëpia e disa kartelave, përfshirë një prej më famëkeqve të vendit.

Karteli i gjeneratës së re Jalisco, sipas autoriteteve amerikane, është një nga pesë organizatat kriminale më të rrezikshme në botë./21Media