Pesë gjëra interesante, të cilat është mirë t'i dini

Pesë gjëra interesante, të cilat është mirë t’i dini

Që nga kohërat e lashta, trangujt janë përdorur në Indi në vakte, si dhe në mjekësinë tradicionale.

Kjo pasi në një vend të ngrohtë si India, trangujt sigurojnë hidratimin dhe freskinë e nevojshme për trupin. Dhe nuk është përfitimi i vetëm që jep ky frut (po, është një frut, jo perime), shkruan brightside, përcjell rtv21.tv

Më poshtë ju sjellim disa nga përfitimet shëndetësore të trangujve.

1. Do të mbroheni më mirë nga sëmundjet neurologjike

Trangujt gjithashtu përmbajnë fosfor – dhe mungesa e fosforit është e lidhur me një rrezik të rritur të sëmundjeve njohëse. Kështu që ngrënia e trangujve patjetër do ta mbajë truritn tuaj të mprehtë dhe të përqendruar!

2. Mund të humbni peshën e tepërt shpejt

Përmbajtja e lartë e ujit në trangujve ju ndihmon të arrini ngopjen e shpejtë. Trangulli është pa yndyrna dhe është një frut me kalori të ulët. Prandaj, është një zgjedhje e shkëlqyeshme për këdo që përpiqet të marrë kontroll mbi peshën e trupit të tij.

3. Rreziku i kancerit do të zvogëlohet

Fisetin, një flavonoid që ka ngjallur interes të madh në mesin e studiuesve të kancerit është i pranishëm në tranguj. Përveç vetive antioksiduese dhe anti-inflamatore të këtij flavonoidi, ai gjithashtu ka qenë i lidhur me uljen e rrezikut për lloje të veçanta të kancerit.

4. Tretja do të përmirësohet

Trangujt përmbajnë fibra dietike dhe një sasi të mirë uji që ndihmon në tretje. Vitaminat në tranguj ndihmojnë gjithashtu në përmirësimin e funksionimit të sistemit tretës. Të konsumoni një trangull çdo ditë mund të zgjidhni çështje që lidhen me lëvizjet e zorrëve, duke ju ndihmuar kështu të zhvilloni rregullshmëri të shëndetshme, përcjell rtv21.tv

5. Trupi do të marrë më shumë hidratim

Rreth 95% të e një trangulli është ujë, kështu që ngrënia e tij çdo ditë përmirëson nivelin e përgjithshëm të hidratimit në trupin tuaj, i cili nga ana tjetër,ndikon në shëndetin tuaj në një mënyrë pozitive. Nëse jeni person që harroni të pini ujë në mënyrë rutinore, atëherë ngrënia e një trangulli në ditë mund të jetë i mrekullueshëm për ju./21Media