Çanta e një gruaje është vendi ku gjithmonë mund të gjesh disa gjëra unike në të dhe disa prej tyre mund të shpëtojnë jo vetëm vajzën që i bart, por edhe dikë tjetër nga futja në një situatë të vështirë.

Më poshtë janë dhënë për gjërat e nevojshme që ia vlen të mbani në këtë pajisje femërore

Një palë çorape / triko shtesë

Në vjeshtë, është e lehtë të futesh në një pellg dhe të lagësh këmbët. Në dimër, ju mund të përfundoni në një dëborë, të merrni borën nga çizmet tuaja dhe të kuptoni se këmbët tuaja janë të lagura. Një palë çorape shtesë është një gjë e domosdoshme që të keni në çantë – do t’ju ndihmojë të qëndroni gjithmonë të ngrohtë.

Kruajtëse dhëmbësh

Shpesh, një copë sallatë ose një arrë futet në cepin më të largët të gojës tuaj dhe fillon t’ju shqetësojë. Mos u mundoni ta nxirrni me duar – përdorimi i një kruese dhëmbësh është një zgjidhje më e mirë.

Letërnjoftimi

Format e identifikimit, si pasaporta juaj dhe sigurimi shëndetësor, duhet të mbahen gjithmonë afër. Këto dokumente kërkohen në dyqane, në postë, në një klinikë, për të marrë porosi të paguara në internet dhe në bankë.

Veshje shiu

Ndonjëherë ne ndihemi shumë dembelë për të marrë një çadër sepse është shumë e pakëndshme për ta mbajtur – ajo na zë duart dhe era gjithmonë përpiqet të na rrëmbejë. Për më tepër, çadrat kanë tendencë që herë pas here të kthehen brenda kur era është shumë e fortë. Një mushama është një mundësi më e mirë në këtë rast – ajo zë shumë pak hapësirë dhe ndihmon në momentin e duhur.

Të dhënat tuaja të grupit të gjakut dhe numrat e telefonit të të afërmve të ngushtë

Në disa raste, punëtorët mjekësorë duhet të njohin llojin e gjakut të një personi. Gjithashtu, nëse papritmas ju kërkon një ambulancë, do të jetë e rëndësishme për punonjësit e mjekësisë të gjejnë të afërmit tuaj shpejt në mënyrë që ata të mund t’i informojnë ata se ku jeni.

Dezinfektues duarsh

Projekti shkencor i bërë nga Danielle Abadam tregon se sa mikrobe jetojnë në duart tona. Kjo është arsyeja pse për të shmangur sëmundje të ndryshme, rekomandohet të dezinfektojmë duart para çdo vakti, pas përdorimit të tualetit dhe pasi të jemi në vende të tjera publike.

Krem kundër diellit

Kremi kundër diellit është i domosdoshëm jo vetëm në plazh gjatë verës, por edhe çdo ditë në dimër. Daën Dorsey nga Universiteti i Teksasit MD Anderson Cancer Center përmendi sa e rëndësishme është aplikimi i kremit kundër diellit gjatë gjithë vitit në mënyrë që të zvogëlohet rreziku i kancerit të lëkurës.

Balsam buzësh ose shkëlqim

Buzët tona mund të thahen vërtet në mot me erë, prandaj gjithmonë bartja e balsamit të buzëve me vete është një gjë e domosdoshme – në fund të fundit, buzët kërkojnë gjithashtu kujdes të duhur. Krem për duart
Kremi hidratues i duarve do t’i shpëtojë duart tuaja nga i ftohti në dimër, dhe pasi të notoni në një det të kripur gjatë verës. Vendosja e kremit ushqyes nuk është vetëm e këndshme, por edhe një procedurë e dobishme për t’i mbajtur duart tuaja të reja.

Karikues

Në ditët e sotme njerëzit nuk mund të bëjnë një hap të vetëm pa pasur smartphone-in e tyre me vete.

Parfum

Një gjurmë e parfumit është diçka që do të mbahet mend nga të tjerët dhe do të mbetet në dhomë edhe pasi të largoheni. Të kesh një mini-shishe të parfumit tënd të preferuar në çantë nuk është luks, por një domosdoshmëri e vërtetë.

Tampona

Edhe nëse “ato ditë” janë ende larg, miqtë tuaj ose një vajzë e panjohur në banjë mund të kenë nevojë për to. Për më tepër, është mirë të keni gjithmonë disa tampona në dorë, në rast se cikli juaj crregullohet.

Krehër druri

Flokët e shprishura gjithmonë duken të çrregullta. Një krehër i vogël nuk do të marrë shumë hapësirë, por në të njëjtën kohë do të ndihmojë në ruajtjen e një pamjeje të rregullt.

Peceta të lagura

Nëse pastruesi mund të mbrojë duart nga mikrobet, pecetat e lagura mund të ndihmojnë në mbajtjen e pastër të këpucëve dhe rrobave. Ato janë thelbësore nëse aksidentalisht i hidhni salcë pantallonave, derdhni kafe ose e ndotni xhaketën sepse prekët një makinë të ndotur./21Media