Animacioni që ka fituar edhe çmimin “Oscar”

Animacioni që ka fituar edhe çmimin “Oscar”

Tom & Jerry janë dy personazhet më të dashur të fëmijëve, por jo vetëm. Beteja e vazhdueshme dhe sherret me humor ndërmjet këtyre personazheve ka bërë që ky film vizatimor të bëhej më i famshmi i të gjitha kohërave dhe vazhdon të jetë një ndër filmat më të dashur për të gjithë.

Por, a keni menduar ndonjëherë për fillet e këtij filmi apo edhe sukseset e tij?

“Tom & Jerry”, nuk janë quajtur gjithmonë kështu!
Për dikë është e pamundur që këto dy legjenda nuk janë quajtur prej fillimi Tom dhe Jerry, por kjo është e vërtetë. Në daljen e tyre të parë në vitin 1940 Tom quhej Jasper, ndërsa Jerry-t iu referoheshin si Jinx, shkruan rtv21.tv.

“Tom & Jerry”, ka fituar çmimin Oscar!
Për një film të animuar me një mace dhe mi është mjaftë mbresëlënëse çmimi “Oscar” ku shumë yje të filmave e “xhelozojnë”.

Në vitit e 60-ta “Tom & Jerry” ishte bërë nga çekosllavakët.
A e keni ditur që 13 episoda të filmit të animuar Tom & Jerry janë çeke, ku animacioni ishte me një ton më të lartë, ishin më luftarake, më më vështirësi dhe me efekte të përseritshme të zërit./21Media