Gjatë një përleshje mes bandave vdiqen 10 persona e u qëlluan 60 të tjerë

Gjatë një përleshje mes bandave vdiqen 10 persona e u qëlluan 60 të tjerë

Policia në qytetin e Çikagos të SHBA-së, ka kërkuar ndihmë për të luftuar dhunën me armë, pasi më shumë se 60 vetë u qëlluan këtë fundjavë gjatë një gjuajte me armë zjarri.

Të paktën 10 vetë u vranë në Çikago. Sipas policisë shumica e të shtënave kanë ardhur nga përleshjet e bandave.

“Nuk do të humbasim”,iu ka thënë gazetarëve të dielën shefi i policisë, Fred Waller.

“Ne kemi nevojë për më shumë ndihmë nga sistemi ynë gjyqësor. Ne kemi nevojë për më shumë ndihmë nga partnerët tanë federalë dhe ne po marrim atë,” ka shtuar ai.

Shumica e të shtënave kanë ndodhur të dielën kur 30 persona kanë shtënë mes mesnatës dhe orës 03:00.

Shumica e incidenteve thuhet se kanë ndodhur në anët jugore dhe perëndimore të Çikagos.

“Është një nga fundjavat tona më të dhunshme, nuk ka dyshim për këtë”, ka thënë një zëdhënës i policisë në një konference shtypi të dielën.

Donovan Price, një pastor dhe administrator emergjent, i ka thënë CBS News se qyteti ishte si një “zonë lufte”./21Media