Trajneri i Barcelonës Pep Guardiola ka konfirmuar gjatë një konference për shtyp gjatë fundjavës se ai beson se Eric Garcia do të bashkohet me Barcelonën në fund të sezonit, duke i dhënë fund spekulimeve për të ardhmen e qendërmbrojtësit.

Guardiola kishte konfirmuar më herët se mbrojtësi i ri nuk do të nënshkruante një zgjatje të kontratës me Manchester Cityn dhe ish-trajneri i Barcelonës foli me pasion në lidhje me të ardhmen e Garcias.

“Ndoshta nuk e dini, por nuk mund ta imagjinoni se çfarë do të thotë Eric Garcia për mua. Ai është si një djalë i imi. Ai ishte djali që ishte mbrojtësi më i mirë qendror që kemi pasur sezonin e kaluar. Ai kurrë nuk bëri një gabim. Ai luajti në një çerekfinale të Ligës së Kampionëve. “, tha fillimisht Guardiola.

Guardiola vazhdoi duke shpjeguar se si zemra e tij ishte thyer që në ndeshjet e fundit ai nuk po gjen vend në skuadër për Garcian, dhe gjithashtu zbuloi se ai beson se 20-vjeçari së shpejti do të vazhdojë të luajë për ish-klubin e tij, Barcelonën .

“Ai do të luajë, mendoj te Barcelona … Barcelona nuk blen lojtarë sepse janë lojtar mesatar por sepse janë shumë të mirë. Në dy ndeshjet e fundit, ai nuk u zgjodh dhe kjo ma theu zemrën. Ai nuk e meriton këtë “, shtoi Guardiola.

Ndërkohë eksperti i merkatos Fabrizio Romano ka deklaruar se Garcia do të nënshkruajë një kontratë deri me Barcelonën deri në qershor të vitit 2026.