"Unë preferoj Gundogan dhe Rodri në mesfushë"

“Unë preferoj Gundogan dhe Rodri në mesfushë”

Trajneri i Manchester Cityt preferon futbollistin brazilian në një rol qendror për momentin me Rodri dhe Gundogan të mbuluar në mbajtjen e mesfushës.

Pep Guardiola tha se ai preferon që Fernandinho të luante në qendërmbrojtje me Aymeric Laporte ende të lënduar, duke hedhur poshtë ish-çiftin e zgjedhjes së parë, John Stones dhe Nicolas Otamendi.

Vendimi i Guardiolas për të mos sjellë një zëvendësim për Vincent Kompany kur futbollisti belg u bashkua me Anderlecht në fillim të sezonit, erdhi pas lëndimit të Laporte në fund të gushtit.

Futbollisti francez pësoi një lëndim të rëndë në gju në një fitore 4:0 në shtëpi ndaj Brighton-itdhe nuk pritet të kthehet deri në fund të këtij viti.

City u duk shumë më i prekshëm në pjesën e pasme pa Laportes, duke rrëshqitur 11 pikë pas liderit të arratisur të Premier Ligës, Liverpool pas 14 ndeshjeve.

Përkundër faktit që Stones dhe Otamendi ishin gjithnjë të pranishëm gjatë suksesit në titullin e City 2017-18, Guardiola zgjodhi të transferojë Fernandinhon përsëri në mbrojtje, ndërsa ai pret që një interpretues kryesor të kthehet.

Guardiola ka qenë i lumtur me paraqitjet e Fernandinho në mbrojtje, pavarësisht faktit se ai ka qenë mesfushor  gjatë gjithë karrierës.

“Unë preferoj Gundogan dhe Rodri në mesfushë”, tha ai.

City nuk mund të lejojë të humbasë më shumë terren ndaj Liverpool-it, pasi ata ndjekin një kurorë të tretë të njëpasnjëshme të Premier Leagues, me Manchester United-in të vendosur për të mbërritur në Etihad Stadium katër ditë pas përplasjes së tyre në Burnley.