Tashmë zhytësit mund të zhyten në thellësi të reja pa vendosur këmbë në oqean falë një strukture prej shumë milion dollarësh që sapo u hap në Poloni.

Me një thellësi mbi 45 metra (rreth 148 metra) Deepspot pretendohet të jetë pishina më e thellë në botë, që përmban 8,000 metra kub ujë – më shumë se 20 herë sesa një pishinë 25 metra.

E punuar që të jetë një vend trajnimi dhe praktikë për zhytësit e të gjitha niveleve, kushtoi rreth 10.6 milion dollarë për të sjellë dhe procesi i ndërtimit zgjati dy vjet, përcjell portali rtv21.tv

Struktura mbresëlënëse është e pajisur me një “vrimë blu” të simuluar që zbret në pikën e saj më të thellë, dhe madje përmban një anije të vogël, si dhe shpella nënujore artificiale dhe rrënojat e majave që zhytësit të eksplorojnë.

“Këtu nuk ka peshq të mrekullueshëm ose shkëmbinj nënujorë koralesh, kështu që nuk është zëvendësues për detin. Por është padyshim një vend i mirë për të mësuar dhe për të stërvitur në mënyrë që të zhyteni të sigurt në ujë të hapur”, tha instruktori polak i zhytjes Przemyslaë Kacprzak për AFP në nisja e Deepspot, e vendosur në qytetin Mszczonoë, më pak se 30 milje nga Varshava.

Ekziston gjithashtu një tunel nënujor për spektatorët, ndërsa një numër i “dhomave me pamje” të hotelit në vend në një thellësi prej pesë metrash do të jenë në dispozicion nga 14 dhjetori.
Deepspot u lejua të hapet pavarësisht nga rregullat e rrepta të Polonisë për Covid-19 , pasi është një qendër trajnimi që ofron kurse më shumë sesa një pishinë standarde noti.

Ndërsa ka për qëllim kryesisht zhytësit, drejtori Michal Braszczynski i tha AFP se objekti mund të përdoret gjithashtu si një qendër stërvitje për zjarrfikësit dhe forcat e armatosura.

Entuziast i zhytjes Braszczynski gjithashtu zotëron FlySpot , një imitues popullor i parashutave në ambiente të mbyllura me seli në Qarkun West Warsaw të Polonisë.

Deri vonë, J-40 Joy Deep , në Hotel Millepini, afër Venecias, Italia njihej si pishina më e thellë në botë për shkak të thellësisë së saj prej 42 metrash.

Sidoqoftë, Deepspot e ka marrë titullin, megjithëse jo për shumë kohë.
Abyss Blue 50 metra i thellë , aktualisht në ndërtim e sipër në Colchester, Angli do ta marrë këtë nder pasi të nisë.
Objekti i fundit i artit, i projektuar nga arkitekti Robin Partington, ishte planifikuar të hapet këtë vit, por kjo është shtyrë për në fund të vitit 2022 / fillim të 2023 për shkak të pandemisë./21Media