Kryetari i bashkisë së Munihut, Dieter Rieter ka vendosur që në ndeshjen e parë të sezonit të ri të kampionatit gjerman të futbollit midis kampionëve Bayern dhe Schalke 04, i cili është planifikuar për të premten, nuk do të ketë spektatorë për shkak të 151 rasteve të reja të infeksionit me koronavirus të enjten.

Shkuarja e 7,500 spektatorëve në ‘Allianz Arena’ u miratua fillimisht në përputhje me masat e rrepta epidemiologjike, por javën e fundit numri i njerëzve të infektuar në Munih për 100,000 njerëz është rritur me 48%, që është mbi kufirin e 35% të rënë dakord më parë këtë javë në të gjitha nivelet e shteteve federale gjermane.