Haradinaj: Nderuam shtatoren e komandantit legjendar Adem Jashari

Haradinaj: Nderuam shtatoren e komandantit legjendar Adem Jashari

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj me rastin e shënimit të 28 Nëntorit bëri sot homazhe në sheshin “Adem Jashari”, te shtatorja e komandantit Adem Jashari në Skenderaj si dhe në Kompleksin Memorial të Jasharajve, në Prekaz.

Me këtë rast, Haradinaj tha se sot janë në vendin ku historia jonë e ka marrë kuptimin që e ka sot, aty nga ku buron liria e  vendit, në Prekaz.

“Nderuam shtatoren e komandantit legjendar Adem Jashari në shesh të Skenderajt, edhe këtu pranë varrezave në shenjë respekti e kujdesi por edhe në shenjë porosie që rruga për liri nuk ishte e lehtë dhe ishte e dhimbshme, por me krenari. Ndërsa jemi në prag të festave të Nëntorit  dhe sot e kemi Ditën e Ushtrisë së Kosovës, është përvjetori i parë si Ushtri e rregullt e  që po ashtu është e lidhur me datë publike të daljes së UÇK-së”, shtoi kryeministri në detyrë Haradinaj i cili theksoi se nesër është edhe ditëlindja e komandantit legjendar, Adem Jashari, Festa e Flamurit, Festa e Pavarësisë, kthimi i Skënderbeut në Krujë, pra siç tha ai, bashkohen shumë  ngjarje historike për ne.

Njëkohësisht, duke kujtuar ngjarjen tragjike pas tërmetit në Shqipëri, Haradinaj, tha se bashkëndjen me bashkëkombësit tanë në Shqipëri për gjithë atë që e përjetuan këto ditë dhe do të vazhdojmë me qenë bashkë si Qeveri, si institucione dhe si popull i Kosovës duke falënderuar  të gjithë qytetarët, bashkëkombësit tanë për angazhimin e tyre për ta tejkaluar gjendjen që e kemi në Shqipëri.

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, tha se si nikoqir kishte kënaqësinë ta shoqërojë kryeministrin e Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, për të bërë nderime pranë shtatores së komandantit legjendar, Adem Jashari, dhe homazhe te varrezat e JasharaJve, për nder të festave të Nëntorit, të Nëntorit të lavdisë, ditëlindjes së komandantit Legjendar, daljes në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

“Janë shumë data të rëndësishme dhe i uroj gjithë shqiptarëve kudo që janë 28 Nëntorin”, tha kryetari Jashari, duke falënderuar kryeministrin në detyrë Haradinaj për vizitën e bërë me rastin e shënimit të 28 Nëntorit./21Media