Kombëtarja e Kosovës u18 në basketboll ka fituar ndaj Qipros në finalen e Kampionatit Evropian të Divizionit C

Kombëtarja e Kosovës u18 në basketboll ka fituar ndaj Qipros në finalen e Kampionatit Evropian të Divizionit C

Kosova fitoi përballjen në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve me rezultatin, 73-64.

Pas kësaj fitore, Kosova ka arritur vendin e parë në këtë turne edhe gjithashtu ka siguruar pjesëmarrjen në Divizionin B për vitin e ardhshëm.

Në çerekun e parë, Kosova ishte largë më e mirë dhe fitoi me rezultatin 23:7.

Kosova ishte më e mirë edhe në çerekun e dytë, të cilin e fitoi me rezultat 16:13.

Edhe në pjesën e dytë, Kosova zhvilloi ndeshje jashtëzakonisht të mirë – ku si përfundim fituan me rezultatin 73-64.

Vlen të theksohet se në gjysmëfinale Kosova shënoi fitore ndaj Irlandës, ndërsa Qipro e mposhti San Marinon.