Hudhra konsiderohet si një nga ushqimet më të fuqishme në botë

Hudhra konsiderohet si një nga ushqimet më të fuqishme në botë

Kjo bimë mahnitëse është pjesë e shumë ushqimeve në kuzhinat rreth botës, por në të njëjtën kohë është shumë efikase në trajtimin e shumë problemeve shëndetësore.

Hudhra ka mundësi të parandalojë aterosklerozën, sëmundjet koronare të zemrës, sulmet në zemër si dhe ulë shtypjen e gjakut dhe yndyrën. Si shtesë këtyre hudhra ndihmon në shërimin e sëmundjeve të lehta si ftohjeve, gripave, etheve dhe pickimeve të insekteve, shkruan rtv21.tv.

Në kombinim me xhenxhefil e mjaltë, efektet e hudhrës janë më të zmadhuara, dhe është në gjendje që të largojë “helmet” nga trupi i njeriut pas trajtimeve serioze si kemoterapia.

Doktorët preferojnë që të përdoret hudhra në bark të zbrazët para se të hani apo pini, pasi efektet maksimale të hudhrës nuk mund të absorbohen nëse barku është i mbushur./21Media