Jackie Stallone, nëna e aktorit hollivudian Sylvester dhe një nga konkurentët më të paharrueshëm të Celebrity Big Brother, ka vdekur në moshën 98 vjeç.

Personazhi më i madh se jeta, i cili njihej si astrologe dhe promovues i mundjes, “vdiq në gjumë ashtu si dëshironte”, tha djali i saj i vogël, Frank.

“Ishte e vështirë të mos e pëlqesh atë, ajo ishte një person shumë i çuditshëm dhe i shkëlqyeshëm”, shtoi ai në një postim në Instagram.

“Mendja e saj ishte e mprehtë deri në ditën kur vdiq”.

 

View this post on Instagram

 

This morning my brothers and I lost our mother Jackie Stallone . She was the mother to four children, Tommy, Sylvester, Frankie and my late sister Toni Ann. She was a remarkable woman working out everyday full of spunk and fearless . She died in her sleep as she had wished. It was hard not to like her, she was very eccentric and flamboyant person. She was born on November 29 th 1921 in Washington DC ,she lived through prohibition , the depression and World War II . I would talk to her for hours about the 20’s 30’s and 40’s. It was a history lesson. Her mind was as sharp as a razor till the day she died. She never wore a mask a true revolutionary gal . I guess I’m drowning my emotions in tears and to much vino. But when you’ve known someone for 70 yrs it tough and sad. She had seven grandchildren and 3 great grandchildren . My brother Sylvester took care of her like a Queen for all of her life. I will never be able to call my mom again or have her yell at me why I never got married . But we all loved her and her sprit to survive and prevail . I’ll miss you always mommy. @officialslystallone

A post shared by Frank Stallone (@frank.stallone) on

E lindur me Jacqueline Frances Labofish më 29 nëntor 1921, Stallone iku nga shtëpia e saj në Washington DC si 15-vjeçare për t’u bashkuar në cirk, përcjell portali rtv21.tv

“Babai im, i cili ishte një avokat i pasur, donte që unë të shkoja në shkollën e drejtësisë, por unë doja të isha në skenë,” i tha ajo The Times në 2005.

Ajo punoi si artiste trapezi për dy vjet para se të merrte një punë si vajzë e korit në Broadway.

Stallone u martua me burrin e saj të parë Frank Stallone Sr, një floktar dhe aktor i rastit, në vitin 1945. Ata qëndruan së bashku për 12 vjet dhe kishin dy djem: Aktorin Silvester dhe muzikantin Frank.

Ajo gjithashtu kishte një vajzë, Toni D’Alto, gjatë martesës së saj të dytë me Anthony Filiti. D’Alto vdiq nga kanceri i mushkërive në 2012, në moshën 48 vjeç.

E ndjera hapi një palestër vetëm për femra në vitet 1950, e quajtur Barbella, dhe prezantoi një vend ushtrimi në TV lokal në Uashington, DC.

Në vitet 1980, u shfaq në programin e mundjes GLOW: Zonja të mrekullueshme të mundjes – e cila ndihmoi që mundja e grave të bëhej rrjedhë në televizion. Origjina e organizatës kohët e fundit është kronikuar në serialin Glow të Netflix, me protagonistë Alison Brie dhe Betty Gilpin.

Ndërsa djali i saj Sylvester u ngjit në listën A të Hollivudit përmes filmave si Rambo dhe Rocky, Stallone mbeti relativisht me profil të ulët, vetëm që u bë një emër familjar më vete në vitet 1990, përmes pasionit të saj të përjetshëm për astrologjinë.

Në 1989, ajo shkroi librin Star Power: Një Udhëzues Astrologjik për Supersuccess dhe filloi të bënte paraqitje të rregullta në TV si astrologe.

Për një kohë, ajo drejtoi linjën e saj të nxehtë psikike dhe gjithashtu pretendoi të ketë shpikur termin “rumpology”, i cili është arti i leximit të së ardhmes së njerëzve duke lexuar linjat dhe të çarat e vitheve të tyre.

Momenti i Big Brother

Ajo u martua me burrin e saj të tretë, Stephen Devine në 1998, edhe pse ata jetuan 10 milje larg për pjesën më të madhe të marrëdhënies së tyre.

“Ai do të preferonte që ne të jetonim së bashku, por unë e bëra atë për 20 vjet me burrat e mi të mëparshëm dhe nuk funksionoi,” tha ajo një herë.

Në vitin 2005, Stallone kishte një rol të paharrueshëm në versionin e Mbretërisë së Bashkuar të Celebrity Big Brother, duke hyrë në shtëpi si një garuese surprizë.

Ardhja e saj ishte një tronditje për ish-nusen e saj Brigitte Nielsen, me të cilën ajo kishte një marrëdhënie të ftohtë.

Kur pa Stallone, një Nielsen i shtangur bërtiti: “O zoti im! Jackie!”

Si përgjigje, Stallone, i veshur me një pallto lesh dhe syze dielli, vdiq: “Po … Jackie”.

Transmetuesi Jamie East, i cili prezantoi shfaqjen spin-off Big Brother’s Bit On The Side, shkroi në Twitter: “RIP Jackie Stallone – përgjegjës për një nga momentet më të mëdha ndonjëherë në televizion”.

Stallone ishte aktive në të 90-at, duke praktikuar punën e ngritjes së peshës dhe trapezit, ndërsa përpiqej të sfidonte moshën me një seri operacionesh plastike, për të cilat më vonë u pendua.

“Në të vërtetë unë kam shumë,” i tha ajo revistës Reveal në 2013. “Duket sikur kam marrë një grykë arrash … Ndjehem se dukem si një copë toke”.

Djali i saj, Frank, njoftoi vdekjen e saj duke postuar një pamje të mirë të Stallone nga ditët e saj të aktrimit.

“Unë mendoj se jam duke i mbytur emocionet e mia në lot dhe për të [shumë] vino,” shkroi ai. “Por kur e keni njohur dikë për 70 vjeç, është e vështirë dhe e trishtueshme”.

“Vëllai im Silvester u kujdes për të si një Mbretëreshë gjatë gjithë jetës së saj”.

“Por ne të gjithë e donim atë dhe tërbimin e saj për të mbijetuar dhe mbizotëruar. Do të më mungosh gjithmonë mami.”

Stallone la pas vetes burrin e saj Devine, djemtë e saj Sylvester dhe Frank dhe gjashtë nipërit e mbesat./21Media