Rrudhat në ballë mund të fillojnë të shfaqen për shkak të moshës, shprehjeve të përsëritura, gjenetikës dhe ekspozimit në rrezet e diellit. Derisa nuk mund të shpëtoni plotësisht nga rrudhat e ballit, disa ilaçe natyrore në të vërtetë mund të ndihmojnë që ato të bëhen më pak të dukshme. Kryesorja është të përqendroheni në produkte dhe teknika që mund të ndihmojnë në ruajtjen e lagështisë dhe elasticitetit të lëkurës.

Bananja

Bananja është e shkëlqyeshme për kujdesin e lëkurës, veçanërisht për ballin. Ajo përmban vitamina dhe vajra natyralë që i japin lëkurës një hov të shëndetshëm. E vetmja gjë që duhet të bësh është të shtypësh 1/4 e një banane derisa të marrësh një pastë të butë, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv Pastaj vendosni një shtresë të hollë në ballë dhe lëreni të qëndrojë për 15 deri në 20 minuta. Pas kësaj, thjesht shpëlajeni atë me ujë të ngrohtë dhe do të ndjeni që balli juaj të bëhet më i butë dhe i lagështuar.

Vajrat natyralë

Si kokosi ashtu edhe vaji i ullirit mund të përmirësojnë elasticitetin e lëkurës duke e lagur atë. Lëkura e thatë nuk është mjaft elastike, gjë që i bën rrudhat më të dukshme. Kur përqendroheni në hidratimin e ballit, lëkura mund të bëhet më elastike.

Vendosni vaj ulliri ose kokosi para se të flini, menjëherë pasi të keni larë fytyrën. Vendoseni vajin direkt në rrudhat e ballit dhe masazhojeni derisa lëkura të mos ndihet më e yndyrshme. Në të vërtetë mund të bëni një përzierje të të dy vajrave nëse dëshironi.

Ushtrimet e ballit

Trajnimi i muskujve në ballë do të zvogëlojë rrudhat dhe gjithashtu korrigjon qepallat e varura. Ja se si ta bëni atë:

Vendosni duart në formën e “C” në sytë tuaj, sikur të doni t’i mbani sytë hapur. Mbani gishtin tregues në vetull dhe gishtat e mëdhenj në secilën anë afër hundës, mbi vrimat e hundës.

Shtypni duart anash dhe poshtë.

Hapni sytë gjerë dhe mbajini për 5 sekonda. Shtypni gishtin tregues për të parandaluar lëvizjen e vetullave.

Hapni sytë 5 herë dhe mbyllni. Relaksohuni 5 sekonda dhe përsëriteni atë edhe 2 herë të tjera./21Media