Imazhe mahnitëse të Afrikës nga lart, përfshirë savanën e bukur të madhe dhe një gjirafë mjaft kurioze, janë kapur nga një fotograf i kafshëve të egra me fluturim të lartë duke përdorur dronin.

Njëra prej fotografive kap një gjirafë të bezdisshme në habitatin e saj natyror duke shikuar drejt në dron. Droni nuk mund të jetë më larg se disa metra mbi tokë, megjithatë gjirafa duket plotësisht e qetë, transmeton rtv21.tv.

Imazhi i dronit u kap nga fotografi i botës së egër, Chris du Plessis i cili fluturon me dron në të gjithë Zambinë, Zimbabve dhe Botsvana.
Ai fotografon peizazhin e bukur dhe kap pamje unike të gjirafave, elefantëve dhe hipopotakëve gjatë rrugës.

“Kafshët janë aq të relaksuara. Unë nuk fluturoj shumë afër tyre sepse nuk dua t’i shqetësoj por ndonjëherë mund të afrohem sa një metër nga një kafshë dhe ato madje as nuk e vërejnë dronin. Ato ndoshta mendojnë se është thjesht bletë ose diçka tjetër”, tha ai/21Media